![Είμαστε καλεσμένοι στο party του Γιώργου Σαμπάνη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2502367/unnamed (1).jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο Γιώργος Σαμπάνης είναι μία ιδιαίτερη περίπτωση τραγουδοποιού. Από τη μία γράφει εθιστικά pop τραγούδια, όπως το «Ποιον αγαπάς» που ακούγαμε όλο το καλοκαίρι, τα οποία γίνονται instant hits είτε τα ερμηνεύει ο ίδιος είτε τα δίνει σε συναδέλφους του. Κι από την άλλη διαβάζει Τόμας Μαν και σου προτείνει το «Γονίδιο της αμφιβολίας» του Νίκου Παναγιωτόπουλου αν ψάχνεις κάτι να διαβάσεις αυτό τον καιρό. Αλλά όπως μου είχε πει πέρυσι στη συνέντευξή μας (έχοντας προηγουμένως εκφράσει το θαυμασμό του για τον Κουροσάβα και τον Ταρκόφσκι, τον Καμί και τον Καβάφη): «Υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν πολύ κι άλλοι που δεν ψάχνονται καθόλου. Αλλά επειδή η δουλειά μας είναι να διασκεδάζουμε τον κόσμο, δεν χρειάζεται να ξέρει ο κόσμος ότι διαβάζω Τόμας Μαν. Δεν αλλάζει κάτι.» Πέρα, λοιπόν, από τους σκηνοθέτες, τους ποιητές και τους συγγραφείς που κρατούν τον Σαμπάνη απασχολημένο τον ελεύθερό του χρόνο, αυτό που χρειάζεται να ξέρουμε είναι ότι ξέρει πώς να διασκεδάζει τον κόσμο. Το απέδειξε πέρυσι στο «Acro», ένα χώρο που μου τον είχε χαρακτηρίσει «στέκι» και «σπίτι» του. Εκεί ανακάτευε το «Μυστήριο τρένο» με τη «Ρόζα» και το «You can leave your hat on» με τους Aerosmith. «Λέω... ό,τι είμαι» μου είχε εξηγήσει για τις επιλογές των τραγουδιών. «Αν ένα τραγούδι μου αρέσει, το λέω. Ας το έχει πει οποιοσδήποτε.» Γι’ αυτό όλοι θεωρούσαν απαραίτητο να περάσουν από το «Acro», γι’ αυτό το μαγαζί παρουσίαζε τη μεγαλύτερη συγκέντρωση κοσμικών προσώπων από οπουδήποτε αλλού. Το ίδιο αναμένουμε ότι θα συμβεί και φέτος: ο Σαμπάνης έχει προσθέσει στο οπλοστάσιό του έναν καινούργιο δίσκο που θα κυκλοφορήσει λίγες μέρες μετά την πρεμιέρα (από αυτόν έχουμε ακούσει το «Κανείς δεν ξέρει»), το πρόγραμμα θα ανοίγει ο DJ Αντώνης Δημητριάδης τονίζοντας την κλαμπίστικη διάσταση του προγράμματος, ενώ η Τάμτα και η Κατερίνα Λιόλιου (από το «The Voice», με φρέσκο single το «Ήταν λίγο») θα συμπληρώνουν το πιο κεφάτο και μουσικά απενοχοποιημένο μεγάλο party της πόλης.
Ακούστε το καινούργιο single του Γιώργου Σαμπάνη «Κανείς δεν ξέρει» και την καλοκαιρινή επιτυχία «Ποιον αγαπάς»: