Αφιέρωμα στον Μάνο Ελευθερίου
Μαζί με τον Μίλτο Πασχαλίδη και τον Γιάννη Κότσιρα, που υπογράφουν και την καλλιτεχνική επιμέλεια της Κασέτας του Μελωδία για τον Μάνο Ελευθερίου, τραγουδούν η Βιολέτα Ίκαρη, η Νεφέλη Φασούλη και ο Βασίλης Προδρόμου. Φιλικά συμμετέχουν ο Γιώργος Νταλάρας και ο Γιώργος Ανδρέου. Διαβάζει ο ηθοποιός Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Ο Μάνος Ελευθερίου, ένας από τους σημαντικότερους στιχουργούς του ελληνικού τραγουδιού, υπήρξε πάντα ευαίσθητος, πολιτικά αιχμηρός αλλά και γνήσιος εκφραστής του λαϊκού αισθήματος. Γι' αυτό και το τεράστιο έργο του και η συνολική του προσφορά, για την οποία βραβεύτηκε από την Ακαδημία Αθηνών το 2013 είναι πάντα μια καλή αφορμή για νέες αναγνώσεις από τις νεότερες γενιές.
Αφιέρωμα στον Μάνο Ελευθερίου
-
24/07 Τετ. 9 μ.μ.