![μαρια καλλας](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/39/394eab36036445aebce0284f36bf31e5.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο πολιτιστικός οργανισμός Λυκόφως παρουσιάζει τον Αύγουστο μια σημαντική παραγωγή στο Ηρώδειο. Στις 28 και 30 Αυγούστου, η διεθνής οπερατική παραγωγή "Νόρμα" εκκινεί τη μεγάλη ευρωπαϊκή περιοδεία της, που πραγματοποιείται στο πλαίσιο της επετείου των 100 χρόνων από τη γέννηση της Μαρίας Κάλλας. Η ιστορική όπερα του αγαπημένου συνθέτη της κορυφαίας σοπράνο, Βιντσέντζο Μπελίνι, θα παρουσιαστεί διά χειρός του καταξιωμένου σκηνοθέτη και ειδικού στο έργο της Κάλλας, Τομ Βολφ. Ο μαέστρος Eugene Kohn, που το 1971 είχε συνοδέψει την υψίφωνο σε μια σειρά από masterclasses στη Νέα Υόρκη, θα διευθύνει την Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα και Χορωδία της ΕΡΤ, αλλά και ένα λαμπερό καστ λυρικών τραγουδιστών.
![Τομ Βολφ.](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/91/91fbfd4396f24236ae7c62cbe30a19f3.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Τον επώνυμο ρόλο, αγαπημένο της Κάλλας "κρατάει" η διάσημη Λιβανο-Καναδή σοπράνο Joyce El-Khoury, ενώ το ρόλο του Pollione έχει ο διεθνώς καταξιωμένος Έλληνας τενόρος Μάριος Φραγκούλης. Η Αμερικανίδα σοπράνο Theresa Carlomagno θα υποδυθεί την Adalgisa, ενώ τον Oroveso, πατέρα της Νόρμα, ερμηνεύει ο νέος μπάσος Sava Vemic΄. Συμμετέχει η Μεικτή Χορωδία Fons Musicalis, υπό τη διεύθυνση του Κωστή Κωνσταντάρα. Την καλλιτεχνική ομάδα συμπληρώνουν η σπουδαία χορογράφος Έρση Πήττα, ο κορυφαίος Έλληνας σκηνογράφος και ενδυματολόγος Γιάννης Μετζικώφ και ο σκηνογράφος David Negrin.
![Joyce El-Khoury](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/87/87d283dd510648bbb6703e7506ad271a.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Μπείτε στην κλήρωση για να κερδίσετε μία (1) από τις τρεις (3) διπλές προσκλήσεις στο κεντρικό άνω διάζωμα (των 45€) για την πρεμιέρα στις 28 Αυγούστου. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να δοκιμάσετε τις γνώσεις σας γύρω από την αγαπημένη όπερα της Μαρίας Κάλλας και τη ζωή της κορυφαίας σοπράνο , κάνοντας αυτό το κουίζ που σχεδιάσαμε ειδικά για τις παραστάσεις της "Νόρμα", στο Ηρώδειο. Στη συνέχεια, θα μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στην κλήρωση για μια διπλή πρόσκληση.
Μην καθυστερείτε, το κουίζ μας σάς περιμένει εδώ!