![The Soft Moon](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/72/72229acbdd5e4c07b4e9584713066a94.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Έφυγε από τη ζωή ο Luis Vasquez ή The Soft Moon, όπως ήταν ευρύτερα γνωστός. Η είδηση του θανάτου του έγινε γνωστή μέσω μιας ανάρτησης στον λογαριασμό του στο instagram πριν από λίγη ώρα. Ο post-punk καλλιτέχνης επρόκειτο μάλιστα να επισκεφτεί την Αθήνα στις 9 Φεβρουααρίου, για μια συναυλία στο "Fuzz".
Ο Luis Vasquez ξεκίνησε από την προεφηβεία του να εξερευνά ήχους, συχνότητες και ρυθμικά μοτίβα στο κεφάλι του, απορροφώντας ταυτόχρονα το ζεστό Καλιφορνέζικο ήλιο. Έχοντας κατασταλάξει από το 2010 και μετά στην περσόνα των The Soft Moon και επιλέγοντας το πειραματικό synth post punk ως κυρίως όχημα του, έχτισε ένα ισχυρό fanbase στην πορεία. Η μετακόμιση του στην Ευρώπη τον έφερε σε ακόμα πιο στενή επαφή με το ορχηστρικό industrial και τα EBM στοιχεία, αλλά κυρίως ανάμεσα σε ομοϊδεάτες καλλιτέχνες που λειτούργησαν σαν επιταχυντές στο αφαιρετικό του στυλ. Η τελευταία του κυκλοφορία ήταν το πολυεπίπεδο "Exister" του 2022.