![Φώτης Σιώτας: «O νέος δίσκος είναι πιο οικείος και με ιδιότυπο χιούμορ»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2551726/siotas1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Λίγο πριν τη συναυλία του στο Lunar Space (1/10), ο Θεσσαλονικιός δημιουργός μάς ξεναγεί στον κόσμο των καινούργιων του τραγουδιών.
Πριν από κάποιες ημέρες κυκλοφόρησε το νέο σου τραγούδι «Το Ράγισμα», με το οποίο ανήγγειλες παράλληλα και τον ερχομό ενός καινούργιου δίσκου με τίτλο «Δύο Λάθη». Θα είχε φανεί νωρίτερα, αν δεν είχε μεσολαβήσει η όλη κατάσταση με τον κορονοϊό;
Το «Ράγισμα» και τα υπόλοιπα νέα μας τραγούδια, έρχονται δύο χρόνια μετά την πρώτη δουλειά που βγάλαμε με τον Θοδωρή Γκόνη. Νομίζω ότι ήταν ο κατάλληλος χρόνος για να δημιουργήσουμε κάτι καινούργιο. Είναι άλλωστε και από τα λίγα πράγματα στα οποία δεν μας επηρέασε η πανδημία.
Τι θα πρέπει να προσδοκούμε λοιπόν από τα «Δύο Λάθη», με δεδομένο ότι ξανασυνεργάζεσαι με τον Θοδωρή Γκόνη στους στίχους; Θα είναι μια συνέχεια των αναζητήσεων που κατέγραψε το άλμπουμ «Τα Δεύτερα: Γιατί Κουράστηκαν Τα Πρώτα» (2019);
Αυτή η δουλειά είναι αρκετά διαφορετική από τα «Δεύτερα…». Η ορχήστρα είναι μικρότερη, ο ήχος κιθαριστικός και στηρίζεται στα παιξίματα του Κλέωνα Αντωνίου. Οι επιρροές, επίσης, δεν είναι καθαρά λαϊκές, καθώς προσεγγίζουμε τώρα και φόρμες από την παγκόσμια τραγουδοποιία. Ως αποτέλεσμα, ο νέος δίσκος είναι πιο οικείος και με ιδιότυπο χιούμορ.
Πώς βρέθηκες αλήθεια στην παρέα της United We Fly, που πρόκειται να κυκλοφορήσει αυτήν τη νέα σου δουλειά;
Παρακολουθώ την πορεία του Theodore και φυσικά της United We Fly στη μουσική. Έχουμε επαφή τα τελευταία χρόνια και νομίζω ότι αυτή ήταν η σωστή στιγμή για να πετάξουμε μαζί.
Τι ήταν για σένα ο Γιάννης Πειραλής, στη μνήμη του οποίου αφιερώνεται το βιντεοκλίπ για το «Ράγισμα»;
Ο Γιάννης Πειραλής υπήρξε αδερφικός φίλος, εξαιρετικός video artist και ηχολήπτης του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος (ΚΘΒΕ), τον οποίο χάσαμε άδικα το 2016.
Πόσα νέα κομμάτια να περιμένουν ότι θα ακούσουν όσοι έρθουν στη συναυλία σου;
Στο Lunar Space θα παρουσιάσουμε όλον τον καινούργιο δίσκο, μαζί με κάποια τραγούδια από τα «Δεύτερα…».
![Φώτης Σιώτας: «O νέος δίσκος είναι πιο οικείος και με ιδιότυπο χιούμορ» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2551726/siotas2.jpg)
Τελικά θα είναι ένα «φθινοπωρινό live», όπως το θέλει το δελτίο Τύπου; Ή να ακολουθήσουμε την προτροπή που έκανες μέσω της σελίδας σου στο Facebook και να έρθουμε με κοντομάνικο;
Νομίζω ότι ο καιρός ευνοεί μια «ανοιχτή» συναυλία. Κοντομάνικο, λοιπόν, από μέσα, και μπουφανάκι στο χέρι.
Σε ανησυχεί το τι θα γίνει τον φετινό χειμώνα με τους κλειστούς συναυλιακούς χώρους, ύστερα από όσα έχουμε ζήσει με τα έκτακτα υγειονομικά μέτρα;
Σίγουρα με ανησυχεί. Νομίζω ότι θα είναι άλλος ένας δύσκολος χειμώνας, ιδιαίτερα για τις μπάντες και τα «μικρότερα ονόματα», που θα μείνουν πάλι χωρίς συναυλίες, κάνοντας μόνο πρόβες.
Πριν από την ανακατωσούρα που προξένησε ο κορονοϊός, εντωμεταξύ, είχες δηλώσει ότι ετοιμάζατε τρίτο άλμπουμ με τους Sancho 003, αλλά και μια νέα δουλειά με τους Σωτήρες. Πού βρίσκονται τώρα αυτά τα σχέδια;
Με τους Sancho 003 σιγά σιγά ενεργοποιούμαστε, με σκοπό να τελειώσουμε το άλμπουμ μέσα στο 2022. Με τους Σωτήρες υπάρχουν τραγούδια, ιδέες και διάθεση. Ίσως με τη νέα χρονιά να αρχίσουμε να προβάρουμε.
Από τον Χάρη Συμβουλίδη
Περισσότερες πληροφορίες
Φώτης Σιώτας
Θα παρουσιάσει για πρώτη φορά τα νέα του τραγούδια μαζί με αυτά από τα «Δεύτερα» στα Lunar Sessions.