![Τζαζ κιθάρα, κλαρίνο και άλλα στο Νιάρχος](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2549307/PETROLOUKAS.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στις 5 Ιουνίου ανοίγει ξανά η σειρά συναυλιών «Parklife» στο ΚΠΙΣΝ με πρώτη εκδήλωση την διαπολιτισμική συνάντηση δύο κορυφαίων μουσικών.
![Τζαζ κιθάρα, κλαρίνο και άλλα στο Νιάρχος - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2549307/BARBERIS.jpg)
Ο κιθαρίστας της τζαζ Τάκης Μπαρμπέρης συναντά τον μετρ του κλαρίνου Πετρολούκα Χαλκιά, αναβιώνοντας έτσι και επικαιροποιώντας την πριν από 26 χρόνια συνεργασία τους στον δίσκο «Episodes». Και οι δύο μουσικοί έχουν τεράστια εμπειρία σε εξωευρωπαϊκές μουσικές παραδόσεις, όπως π.χ. η ινδική, μέσα από αντίστοιχες δημιουργικές συνεργασίες και έτσι το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα έχει πάντα το στοιχείο της έκπληξης. Η συναυλία θα δοθεί στα Πανοραμικά Σκαλιά για περιορισμένο κοινό και μαζί με τους δύο μουσικούς θα είναι οι Μάνος Σαριδάκης (πλήκτα), Γιάννης Ζάννης (τάμπλα) και Γιώργος Γεωργιάδης (κοντραμπάσο).
![Τζαζ κιθάρα, κλαρίνο και άλλα στο Νιάρχος - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2549307/PETROLOUKAS.jpg)
Επόμενη συναυλία είναι αυτή με τον Φώτη Σιώτα με τη Νεφέλη Φασούλη και στη συνέχεια θα γίνει ένα ξεχωριστό αφιέρωμα στην Αρλέτα, σε επιμέλεια του συνεργάτη της, Βασίλη Ρακόπουλου, με την Μελίνα Τανάγρη, μια συναυλία των Human Touch -το σημαντικό συγκρότημα της τζαζ σε ένα πρόγραμμα φτιαγμένο ειδικά για το κοινό του ΚΠΙΣΝ- δύο double bills με Τα Παιδιά της Παλαιότητας και το Παιδί Τραύμα και τη Sophie Lies και τη Danai Nielsen και, τέλος, ένα acoustic set των Whereswilder.
Όλες οι συναυλίες της σειράς Parklife πραγματοποιούνται χάρη στη δωρεά προγραμματισμού του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ).
Εισιτήρια: €10 (μειωμένο €5) Η προπώληση εισιτηρίων για τη συναυλία των Τάκη Μπαρμπέρη και Πετρολούκα Χαλκιά ξεκινά την Τρίτη 01/06 στo snfcc.org.