19/7-29/8 | 5ο Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής Κουφονησίων
Μετά από τέσσερις συνεχείς διοργανώσεις (2016-2019), φαίνεται πως έχει καθιερωθεί ως ξεχωριστός πολιτιστικός θεσμός για τη νησιωτική κοινωνία των Μικρών Κυκλάδων – αλλά και για τη χώρα – προσφέροντας συναυλίες υψηλής ποιότητας με ξεχωριστούς καλλιτέχνες και ρεπερτόριο. Στόχος είναι η πολιτιστική αποκέντρωση, η διάδραση με την τοπική κοινωνία, η μετάδοση της μουσικής γνώσης, η ανταλλαγή πολιτιστικών ιδεών και η επικοινωνία με κώδικα τη μουσική.
Από 20/7 | Φεστιβάλ Μονής Λαζαριστών
Στην Θεσσαλονίκη, το Φεστιβάλ Μονής Λαζαριστών 2020 ξεκινά την Δευτέρα 20 Ιουλίου με την συγκινητική και σπουδαία Φωτεινή Βελεσιώτου. Την Τρίτη 21 Ιουλίου ανεβαίνουν για πρώτη φορά στη σκηνή μας οι ανατρεπτικοί Χατζηφραγκέτα και την Πέμπτη 23 Ιουλίου υποδεχόμαστε τον Παύλο Παυλίδη με τον Φώτη Σιώτα σε μια μουσική συνάντηση με ιδιαίτερο καλλιτεχνικό ενδιαφέρον. Την Δευτέρα 27 Ιουλίου, στις 21.30, υποδεχόμαστε τους Χειμερινούς Κολυμβητές,το μακροβιότερο ελληνικό σχήμα, που συνεχίζει εδώ και πολλά χρόνια την χαρακτηριστική του διαδρομή. Ο αιώνιος έφηβος, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, θα μας ενώσει σε μια μεγάλη παρέα, την Τετάρτη 29 Ιουλίου, στις 21.30. Τέλος, η εβδομάδα κλείνει με μια μεγάλη συναυλία της Γλυκερίας και της Μελίνας Κανά, οι οποίες υποδέχονται στην σκηνή τον μουσικοσυνθέτη Χρήστο Νικολόπουλο, την Πέμπτη 30 Ιουλίου, στις 21.30.
12-13/8 | 16ο Διεθνές Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής Κυκλάδων
Φέτος, το Φεστιβάλ αφιερώνει την 16η του διοργάνωση σε έναν από τους σπουδαιότερους συνθέτες όλων των εποχών, τον Ludwig van Beethoven (1770-1827), με αφορμή την επέτειο των 250 χρόνων από τη γέννησή του, παρουσιάζοντας εμβληματικά έργα του, με τη συμμετοχή συνόλων και καλλιτεχνών, μεταξύ των οποίων 12μελής ορχήστρα δωματίου αποτελούμενη από μουσικούς της Ορχήστρας της Εθνικής Λυρικής Σκηνής (ΟΛΣ), το Κουαρτέτο Εγχόρδων Αθηνών της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών, η σολίστ πιάνου Αλεξία Μουζά - Αρένας, ο σολίστ βιολιού Γιάννος Μαργαζιώτης και ο μαέστρος Νίκος Χαλιάσας.[Σύρος, Έπαυλη Τσιροπινά-Ποσειδωνία]
Preveza Jazz Festival | 15-16/8
To Preveza Jazz Festival γίνεται στο Δημοτικό Κηποθέατρο Γιάννης Ρίτσος της Πρέβεζας και η είσοδος στις εκδηλώσεις του είναι δωρεάν. Ωστόσο απαιτείται πρόσκληση που μπορεί κανείς να προμηθευτεί με email στο prevezajazzfest@gmail.com με τίτλο ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ και υποδεικνύοντας στο μήνυμα « Θα ήθελα μια πρόσκληση για την ….(ημέρα-ες) στο όνομα …..».
17-18/8 | Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής Μολύβου
Το θέμα του φετινού φεστιβάλ είναι Synchronicity, ο Συγχρονισμός, συμβολίζοντας την ιδέα ότι η μουσική μπορεί να ξεπεράσει τα όρια του χρόνου και του χώρου για να στείλει ένα μήνυμα δύναμης, ελπίδας και ενότητας, καθώς μουσικοί Έλληνες και ξένοι θα συγχρονιστούν από το Μόλυβο, την Στουτγάρδη και το Βερολίνο για να ερμηνεύσουν ένα πρόγραμμα απαιτητικό, αντάξιο της αξίας που έχει καθιερώσει το Φεστιβάλ στις συνειδήσεις των μουσικόφιλων, διεθνώς.
23/8-7/9 | Φεστιβάλ Επταπυργίου
Ο νέος πολιτιστικός θεσμός, το Φεστιβάλ Επταπυργίου, που γίνεται φέτος για δεύτερη χρονιά από το Κέντρο Πολιτισμού της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας θα φιλοξενηθεί εκτάκτως στον Αύλειο χώρο της Μονής Λαζαριστών από 23 Αυγούστου ως 9 Σεπτεμβρίου 2020.
5-12/9 | 1ο Canto Human Voice Festival
Με θέμα «Το Ταξίδι» και καλεσμένους σημαντικούς καλλιτέχνες και εκπαιδευτές από την Ελλάδα και το εξωτερικό, το 1ο Canto Human Voice Festival, o καινοτόμος καλλιτεχνικός και εκπαιδευτικός θεσμός, που είναι αφιερωμένος στην τέχνη του τραγουδιού, θα διεξαχθεί στη Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου, από τις 5 έως τις 12 Σεπτεμβρίου 2020. Ο Ρόδιος βαρύτονος Δημήτρης Τηλιακός, εμπνευστής και καλλιτεχνικός διευθυντής του Canto, ανακοινώνει το πρόγραμμα των εκδηλώσεων του Canto Human Voice Festival παρακάτω: