![Live και video streaming συναυλίες για όλους](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2540835/3545635729109493_streaming_253863.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Οσοι ξενυχτήσαμε το βράδυ της 17ης Μαρτίου απολαύσαμε μια σπουδαία συναυλία από τους Dropkick Murphys. Το κοντσέρτο τους ήταν τέλειο από κάθε άποψη και πραγματικά εκρηκτικό, ακόμα κι αν έλειπε το κοινό που θα χτυπιόταν μπροστά τους. Η συναυλία γινόταν ανήμερα της γιορτής του Αγίου Πατρικίου – κάτι που το κέλτικο συγκρότημα από τη Βοστόνη έχει ως παράδοση και δεν θα μπορούσε να τη σπάσει λόγω κορονοϊού. Και είχε τρομερή επιτυχία, με 160.000 θεατές από όλο τον κόσμο, πράγμα που κατατάσσει το event ως ένα από τα ιστορικά γεγονότα της «εποχής» του κορωνοϊού – πάντα από συναυλιακή άποψη.
Πάντως «σκαπανείς» του live streaming κοντσέρτου θεωρούνται οι χαρντκοράδες Code Orange – αλλά και και ο Σπύρος Γραμμένος. Οι πάνκηδες από το Πίτσμπουργκ παρουσίασαν το καινούργιο τους άλμπουμ «Underneath» στις 14/3 από ένα άδειο θέατρο της πόλης τους, όμως ο δικός μας είχε ήδη δώσει από την Παρασκευή (και 13) τη δική του επιτυχημένη live streaming συναυλία, η οποία υπάρχει στο YouTube και μπορείτε να τη δείτε ανά πάσα στιγμή.
Επίσης σε αντίστοιχες σελίδες του facebook υπάρχουν καταχωρημένα τα ωραία live streaming events της Μαρίας Παπαγεωργίου (16/3) και του διδύμου Μανώλης Φάμελλος - Στάθης Δρογώσης (17/3), που δίνουν ένα καλό μέτρο μιας live ώρας –πραγματικά απολαυστικής– από το σπίτι τους στο σπίτι μας. Όπως φυσικά και το «Καραντίνα Παγκράτι» που έκανε ο Κωστής Μαραβέγιας παρέα με τη Νατάσσα Μποφίλιου.
Ήδη, λοιπόν, έχουμε περάσει σε μια νέα κατάσταση όπου η τεχνολογία είναι σε θέση να μας φέρει σε πλήρη επαφή με τους αγαπημένους μας καλλιτέχνες. Μπορεί το vibe να διαφοροποιείται, αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα υπάρχει και το νιώθουμε ζωντανό. Και κάθε μέρα το live streaming τοπίο αλλάζει, καθώς ολοένα περισσότεροι καλλιτέχνες μπαίνουν σε αυτό. Δεν είναι εύκολο να βγει ένα αναλυτικό πρόγραμμα live streaming συναυλιών παρά μόνο σε ημερήσια βάση – όμως μπορούμε να τα περιμένουμε όλα.
Ο Σωκράτης Μάλαμας έχει γίνει μια ωραία συνήθεια, καθώς από τον καναπέ του σπιτιού του, με την κιθάρα του και τα μέλη της οικογένείας του, μας δίνει κάθε μέρα και από ένα τραγούδι. Αλλά και ο μέγας Neil Young θα λειτουργήσει διαδικτυακά και οικογενειακά. Σύντομα θα ανακοινώσει μια σειρά από «Fireside sessions», όπως τις αποκαλεί. Αυτά τα live streamings θα μεταδίδονται από όλα τα social media –εκτός από το facebook!– και την κάμερα και την όλη σπιτική παραγωγή θα έχει, φυσικά, η γυναίκα του Daryl Hannah – κάτι ανάλογο έκανε και ο Keith Urban με τη Nicole Kidman.
Γενικά υπάρχει μια τάση για καθημερινή επαφή με το κοινό. Ο συγκινητικός χαιρετισμός του Yo-Yo Ma προς τους σκληρά εργαζόμενους και αγωνιζόμενους επαγγελματίες του χώρου της υγείας με τη «Sarabande» από την 3η σουίτα για τσέλο του Μπαχ, από την άλλη, δεν είναι κάτι μεμονωμένο, αλλά δείγμα της συνεχούς ακτιβιστικής δράσης του σπουδαίου καλλιτέχνη. Ο τραγουδιστής και κιθαρίστας των Death Cab for Cutie, ο Ben Gibbard, δίνει καθημερινά κοντσέρτα από το σπίτι του, μέσω facebook και YouTube, με παραγγελιές από το κοινό του κι ενδεχομένως «ψηφιακούς» guests!
Η πολυπράγμων ηθοποιός και τραγουδίστρια Katharine McPhee με τον πολυπράγμονα, επίσης μουσικό σύζυγό της David Foster δίνουν καθημερινά διαδικτυακά κοντσέρτα στο Instagram. Το ίδιο κάνει και η Christine and the Queens – με «αμφίβολες θεματικές και μυστήριους guests», όπως σημειώνει. Και η Miley Cyrus τείνει να καθιερώσει το δικό της καθημερινό (ίσως όχι απόλυτα μουσικό) σόου στο Ιnstagram, με τίτλο «Bright Minded».
Και προφανώς η ζωή συνεχίζεται και τα events μας προλαβαίνουν! Ας θυμήσουμε πως η Μetropolitan Opera της Νέας Υόρκης έχει ένα πολύ πλούσιο πρόγραμμα μεταδόσεων από κλασικές της παραστάσεις στην ιντερνετική σελίδα της (θα επικεντρωθεί στον Βάγκνερ αυτές τις ημέρες) – όμως και το δικό μας τζαζ κλαμπ από το Χαλάνδρι «The Zoo» έκανε δυο-τρία live streamings τις πρώτες ημέρες τις καραντίνας και τώρα πετάει στο facebook παλιότερες μαγνητοσκοπημένες συναυλίες του. Της ντόπιας τζαζ σκηνής, φυσικά.
Όπως καταλαβαίνετε, παρά τα μέτρα και την απομόνωση, ό,τι συναυλίες απολαμβάναμε έξω σιγά σιγά θα τις φέρουμε μέσα. Οι καλλιτέχνες μας θα αρχίσουν να οργανώνονται σε αυτήν τη νέα φάση, όσο κρατήσει.