![O Manu Dibango πέθανε από Covid-19](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2540768/manu(1).jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο πρωτοπόρος της afro-soul και afro-jazz, ο μοναδικός Makossa Man, γνωστός μας από τις αλλεπάλληλες εμφανίσεις του εδώ - τα τελευταία χρόνια στο gazarte - έφυγε το πρωί της 24ης Μαρτίου στα 86 του χρόνια, χτυπημένος από κορωνοϊό.
![O Manu Dibango πέθανε από Covid-19 - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540768/manu(1).jpg)
Ο Manu Dibango έγινε γνωστός σε όλο τον κόσμο μέσα από την τεράστια επιτυχία του «Soul Makossa» το 1972. Ο σπουδαίος αυτός σαξοφωνίστας από το Καμερούν είχε μια πρωτοποριακή τζαζ δράση και η πολυσχιδής μουσική του παρουσία είναι εμφανής ήδη από τα '60's. Ο Dibango σε όλη την διάρκεια αυτής της θρυλικής δεκαετίας έζησε και κινήθηκε φτιάχνοντας τις παραμέτρους της σύγχρονης afro-fusion πριν καν υπάρξει τέτοια ορολογία στην μουσική. Έτσι, όταν το afro-beat βρέθηκε στο μέινστριμ της world μουσικής στα ‘80’s, ο Manu Dibango είχε ήδη δυο γεμάτες δεκαετίες προεργασίας σ’ αυτό τον τομέα. Η σφραγίδα του είναι φανερή σε μουσικές όπως τζαζ, σόουλ, reggae, λάτιν κ.ο.κ. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία, καταγραμένη μουσική και μνήμες. Καλό ταξίδι να έχει...