![Η playlist της ημέρας από τον Σταμάτη Κραουνάκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2540730/KRAOYNAKIS.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο Σταμάτης Κραουνάκης, ούτως ή άλλως, βρίσκεται σε οικειοθελή «καραντίνα» όλη σχεδόν τη φετινή σεζόν γράφοντας μουσικές και ακούγοντας μετά μανίας ιντερνετικά ραδιόφωνα. Επόμενο είναι οι προτιμήσεις του να αλλάζουν τακτικά, ανακαλύπτοντας νέες ακουστικές / αισθητικές προκλήσεις κάθε μέρα, όμως για τη στήλη μας κατασταλάζει σε μια «παγκόσμια σταθερά» που αποτελείται από τρία ολόκληρα άλμπουμ και δύο ξεχωριστά κομμάτια. Έτσι, σπρώχνει κι εμάς να αναζητήσουμε το τετραπλό άλμπουμ του σπουδαίου μας βαρύτονου Τάση Χριστογιαννόπουλου, ενώ μας δίνει την ευκαιρία να θυμηθούμε ξανά ένα όμορφο άλμπουμ του Γάλλου τζαζ κλαρινετίστα Louis Sclavis.
![Η playlist της ημέρας από τον Σταμάτη Κραουνάκη - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540730/KRAOYNAKIS.jpg)
1. Tassis Christoyannis, Jeff Cohen: ολόκληρο το άλμπουμ «Reynaldo Hahn: Complete Songs» (4CD).
2. Rufus Wainwright: ολόκληρο το άλμπουμ «Take My Loves – 9 Shakespeare Sonnets».
3. Caetano Veloso: «Cucurucucu Paloma» από το άλμπουμ «Fina Estampa».
4. Louis Sclavis: ολόκληρο το άλμπουμ «Frontieres».
5. Silvia Perez Cruz: «Ai, Ai, Ai» από το άλμπουμ «Vestida de Nit» για ωραίο πρωινό ξύπνημα.