![Ένα αντίο στον «Μπαλαμό»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2540626/katsaris01.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το όνομα Γιώργος Κατσάρης ίσως να μην είναι πολύ γνωστό, όμως το «Τραγούδι των γύφτων» (ή «Μπαλαμός») το ξέρουν όλοι στην Ελλάδα. Ένα τραγούδι του Διονύση Τσακνή που έγινε διάσημο με την φωνή του Γιώργου Κατσάρη, που πρωτακούστηκε το 1986 στο τηλεοπτικό σίριαλ το «Μπουρίνι» και έκτοτε δεν έπαψε να υπάρχει σε πλήθος από μουσικά προγράμματα πάσης φύσεως – πιο πρόσφατα το ακούσαμε άλλη μια φορά από την Ελένη Βιτάλη.
![Ένα αντίο στον «Μπαλαμό» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540626/katsaris01.jpg)
Παρά την τεράστια επιτυχία του, ο Καρδιτσιώτης καλλιτέχνης παρέμεινε σεμνός και ταπεινός δάσκαλος μουσικής και χορού. Μέχρι που έφυγε, σήμερα το πρωί, μετά από μεγάλη μάχη με τον καρκίνο, στα 62 του χρόνια. Η θεσσαλική ερμηνεία του στο τραγούδι αυτό θα μείνει κλασική.