![Δύο σπουδαίοι της jazz κοντράρονται στην Αθήνα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2540456/3526652119838732_eddie-henderson-maceo-parcer_253082.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Τι προτιμάτε; Straight acoustic jazz ή ξεσηκωτικό funk; Ο τρομπετίστας Eddie Henderson με το κουαρτέτο του στο «Half Note Jazz Club» (6-9/3) και ο διάσημος σαξοφωνίστας Maceo Parker στο «Gazarte» (9-10/3) αναμετριούνται επί σκηνής.
![Δύο σπουδαίοι της jazz κοντράρονται στην Αθήνα - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540456/3526652363200027_eddie-henderson_253083.jpg)
Eddie Henderson
Στιλ
Έγινε γνωστός μέσα από τα ηλεκτρικά γκρουπ του πιανίστα Herbie Hancock στις αρχές των ’70s με τα ιστορικά ηλεκτρικά άλμπουμ «Mwandishi», «Crossings», «Sextant». Παρότι ως τρομπετίστας είχε acoustic cool καταβολές, ο ήχος του Henderson υπήρξε κυρίως ηλεκτρικός και μάλλον γινόταν ολοένα και πιο «εμπορικός» και πιο funky καθώς προχωρούσε η δεκαετία.
Πορεία
Ο Eddie Henderson είχε σπουδάσει ιατρική, επάγγελμα που ακολούθησε παράλληλα με τη μουσική. Έτσι μπόρεσε να εξισορροπήσει την ασταθή ζωή του τζάζμαν και του on the road μουσικού με τη σταθερή εργασία που του πρόσφερε μια νοσοκομειακή κλινική σχεδόν σε όλη του την πορεία. Η μουσική του παρουσία ήταν ισχυρή.
Σήμερα
Από τα ’90s κι έπειτα ο Eddie Henderson έκανε ένα πληρέστερο μπάσιμο στη μουσική ως straight acoustic jazzman, παίζοντας κλασικό hard bop ή modal jazz, γεγονός που τον οδήγησε σε πλήθος από καρποφόρες συνεργασίες με μουσικούς της αμερικάνικης σκηνής, όπως οι McCoy Tyner, Archie Shepp, Sonny Fortune, Kenny Barron κ.ά., ενώ με τα δικά του γκρουπ παίζει jazz κορυφαίου επιπέδου.
![Δύο σπουδαίοι της jazz κοντράρονται στην Αθήνα - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540456/3526654077672817_maceo-parker_253085.jpg)
Maceo Parker
Στιλ
Soul-jazz σαξοφωνίστας που έκανε όνομα ήδη από τα mid-’60s ως καλλιτεχνικός συνοδός του «νονού» της soul James Brown. Στη συνέχεια ο Maceo πήγε στους Parliament-Funkadelic του George Clinton, αλλά γύρω στο ’73 ξαναγύρισε στον James Brown, με τον οποίο επανενώθηκε και στα ’80s. Ο Maceo Parker διατήρησε ένα στιλ που τον ταυτοποιεί με το funk.
Πορεία
Ο Maceo Parker στα ’90s, με την επανένταξη του funk στο modern jazz πλαίσιο, ξεκίνησε μια λαμπρή σόλο καριέρα που τον έφερε στην πρώτη γραμμή. Η προϊστορία του ως JB όχι μόνο μέτρησε, αλλά τον βοήθησε να ανοίξει τον δικό του δρόμο και να γίνει αρεστός στα νεανικά ακροατήρια που έμπαιναν στον κόσμο του funk.
Σήμερα
Ο Maceo Parker συνεργάστηκε στενά με τον Prince, ενώ και η υπόλοιπη δισκογραφία του είναι γεμάτη με δημιουργικές συναντήσεις τόσο με ομοειδείς του καλλιτέχνες (Fred Wesley, Bootsy Collins, Bernie Worrell κ.ά.) όσο και με ροκ σταρ όπως ο Bryan Ferry. Παράλληλα συνεχίζει με τα δικά του γκρουπ ως ακάθεκτος funkmaster.
Περισσότερες πληροφορίες
Maceo Parker
O ζωντανός θρύλος της soul-jazz και μαέστρος του funk, ιστορικός συνεργάτης του James Brown, είναι ξανά κοντά μας.
Eddie Henderson Quartet
Ένας τρομπετίστας με ιστορική τζαζ βαρύτητα, αριστουργηματικό νέο δίσκο και διάθεση να γιορτάσει πραγματικά την τέχνη του.