![Η Μαρία Φαραντούρη σε ένα ταξίδι «Πέρα από τα σύνορα»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2540366/BeyondTheBorders(1).jpg?quality=81&404=default&v=4)
Την Τρίτη 31 Μαρτίου, στην Αίθουσα Αλεξάνδρα Τριάντη του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών θα συναντήσουμε την Μαρία Φαραντούρη (τραγούδι), τον συνθέτη Cihan Türkoğlu (φωνή, σάζι, κοπούζ), την Anja Lechner (τσέλο), τον François Couturier (πιάνο), την Μeri Vardanyan (κανονάκι), τον Νίκο Παραουλάκη (νέι) και τον Izzet Kizil (κρουστά) να συμπράττουν σε μουσικές που μας ταξιδεύουν σε όλο τον κόσμο - ή στον πιο οικείο μας κόσμο.
![Η Μαρία Φαραντούρη σε ένα ταξίδι «Πέρα από τα σύνορα» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540366/BeyondTheBorders(1).jpg)
Ένα μέρος του ταξιδιού μας θα είναι το υλικό του άλμπουμ Beyond the Borders που έγραψε ο συνθέτης Cihan Turkoglu για την Μαρία Φαραντούρη και κυκλοφόρησε από την εταιρία ECM του Manfred Eicher στα τέλη του 2018. Αυτή θα είναι η πρώτη ολοκληρωμένη live παρουσίασή του στη χώρα μας.
Ο Manfred Eicher επέλεξε σ' αυτή τη συναυλία να παρουσιαστεί και το άλμπουμ Moderato Cantabile με την Anja Lechner και τον Francois Couturier να παίζουν συνθέσεις Gurdjieff, Komitas και Federico Mompou.