![Οι «Europeras 1 & 2» του John Cage στο πρόγραμμα εορτασμού για τα 80 χρόνια της Λυρικής](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2540230/EUROPERAS.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Οι «Europeras 1 & 2» είναι ένα παιχνίδι – τι άλλο θα μπορούσε να ήταν; - του John Cage με την πλούσια παράδοση της ευρωπαϊκής όπερας να μπαίνει μέσα σε ένα πλαίσιο μελετημένης απροσδιοριστίας και διαβαθμίσεων του τυχαίου! Αποσπάσματα από κλασικές όπερες του 18ου και 19ου αιώνα «μιξάρονται» ζωντανά σε μια σκηνή που αποτελείται από 64 τετράγωνα – που αντιστοιχούν στο «I Ching», το κινέζικο Βιβλίο των Αλλαγών, αλλά και το καθένα τους αντιπροσωπεύει και μια διαφορετική όπερα - με τους τραγουδιστές και τους χορευτές που μοιράζονται τη σκηνή να μην υπακούουν σε οδηγίες μαέστρου αλλά να καθοδηγούνται από την προβολή ενός ψηφιακού ρολογιού!
![Οι «Europeras 1 & 2» του John Cage στο πρόγραμμα εορτασμού για τα 80 χρόνια της Λυρικής - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540230/EUROPERAS.jpg)
Με αφορμή τον εορτασμό των 80 χρόνων από την ίδρυση της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, η Εναλλακτική Σκηνή παρουσιάζει την ημέρα της επετείου, στις 5 Μαρτίου, αυτή την εμβληματική μετα-όπερα του John Cage για πρώτη φορά στη χώρα μας. Είναι ένα καταιγιστικό παιχνίδι και καλειδοσκοπικό οπερατικό κολάζ που αποτελείται από 105 άριες, 5 ντουέτα, 1.942 μουσικά αποσπάσματα από 64 όπερες, 14 τραγουδιστές, 12 βοηθούς σκηνής, 26 μουσικούς, 127 κοστούμια, 72 εικόνες αρχείου, 121 σκηνικά αντικείμενα, 101 αποσπάσματα ηχογραφήσεων, 112 σκηνές. Η συνολική του διάρκεια είναι 135 λεπτά και το συνυπογράφουν η σκηνοθέτρια και χορογράφος Ζωή Χατζηαντωνίου και ο εικαστικός Πέτρος Τουλούδης. Θα παρουσιαστεί στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος για τρεις παραστάσεις, στις 5, 6 και 7 Μαρτίου 2020.
Η είσοδος είναι ελεύθερη με δελτία προτεραιότητας.