![Το φινάλε ενός επιτυχημένου «Jazz in Progress»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2539817/P1100830.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Με τον σπουδαίο Νικόλα Αναδολή στο πιάνο – στη θέση του Εσθονού Kristjan Randalu που για λόγους υγείας δεν μπόρεσε να έρθει – και τον Πολωνό ντράμερ Bodek Janke, ο κοντραμπασίστας Πέτρος Κλαμπάνης (που κάνει μια αξιόλογη και ευκρινή διεθνή καριέρα) μας παρουσίασε κυρίως μουσική από το πρόσφατο άλμπουμ του, «Irrationalities» (Enja-YellowBird), αλλά και παλιότερα κομμάτια του και το «Smile» του Τσάρλι Τσάπλιν και, φυσικά, είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε ένα υπέροχο σετ σύγχρονης τζαζ. Σπουδαίοι μουσικοί που ξέρουν πως να στοχεύουν και στην καρδιά, χωρίς να παρασύρονται μόνο από τη δεξιοτεχνία τους. [Να πούμε, επίσης, πως ο Κλαμπάνης συμμετέχει στο «Here Be Dragons» του σαξοφωνίστα Oded Tzur που κυκλοφορεί εντός ολίγου από την ECM).
![Το φινάλε ενός επιτυχημένου «Jazz in Progress» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539817/P1100830.jpg)
Το γκρουπ Tritonia αποτελούν οι Χάρης Λαμπράκης (νέι), Θόδωρος Καπηλίδης (κιθάρα), Γιώτης Κιουρτσόγλου (μπάσο) και Θάνος Χατζηαναγνώστου (ντραμς). Η μουσική του – σε συνθέσεις του Θόδωρου και του Γιώτη – απλώνεται σε μια διευρυμένη διεθνική fusion με ηλεκτρικές δεξιοτεχνικές εκρήξεις, με Balkan βάσεις και μεσογειακό φανκ, μια μουσική κατεύθυνση που καλλιεργούν χρόνια οι μουσικοί που αποτελούν το γκρουπ και που εδώ έρχεται να πάρει μια πιο συγκεκριμένη μορφή, με οδηγό την δεξιοτεχνία αλλά και το ερμηνευτικό πάθος που χαρακτηρίζει τους συγκεκριμένους μουσικούς σε όλες τις φάσεις της πορείας τους. Εδώ, στο Ηράκλειο, ήταν η πρώτη live εμφάνιση του σχήματος και πολλά πράγματα έπρεπε να δοκιμαστούν. [Το γκρουπ Tritonia εμφανίζεται την Τετάρτη 5/2 στην Αθήνα, στο Half Note Jazz Club].
Η συναυλία αυτή ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του σπουδαίου Βούλγαρου πιανίστα / συνθέτη Milcho Leviev (1937-2019), πρωτοπόρου στη διεθνική τζαζ, που τα τελευταία χρόνια ζούσε στη Θεσσαλονίκη, όπου και άφησε την τελευταία του πνοή στις 12 Οκτωβρίου. Το δικό του «Bulgarian Boogie» έκλεισε τη συναυλία και το φεστιβάλ.
![Το φινάλε ενός επιτυχημένου «Jazz in Progress» - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539817/P1100838.jpg)
Το after hours party για τη λήξη του «Jazz in Progress» ξεκίνησε με μουσικές από τα πλατό του Γιώργου Μουχταρίδη, διευθυντή του Pepper 9,66 και dj της βραδιάς. Βραδιά που, όπως και όλες οι βραδιές του φεστιβάλ, είχαν ραντεβού για μεταμεσονύκτια ποτάκια στο «The Bitters Bar» του Δημήτρη Μοσκοφίδη.
![Το φινάλε ενός επιτυχημένου «Jazz in Progress» - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539817/manthos.jpg)
Κάθε βράδυ, τα γκρουπ παρουσίαζε ο αεικίνητος και ακούραστος Μάνθος Γιουρτζόγλου, βαθύς γνώστης της ελληνικής τζαζ σκηνής, με το κέφι και το μεράκι που τον διακρίνει, και την αγάπη που τρέφει για τους Έλληνες μουσικούς. Να ακούτε τις ραδιοφωνικές εκπομπές του: «Keep Jazzin’» στην ΕΡΤ Open.
![Το φινάλε ενός επιτυχημένου «Jazz in Progress» - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539817/IMG-75f758238e2d2c5a0f9766de0f24780d-V.jpg)
Το 1ο «Jazz in Progress» - Heraklion Jazz Festival 2020 είναι ιδέα, δημιουργία και υλοποίηση της Χρυσάννας Καρέλλη που με την επιμονή και τη σκληρή δουλειά της – που μοίρασε με τους ανθρώπους του ΠΣΚΗ – έφτιαξε μια τόσο όμορφη μουσική γιορτή που, εδώ και χρόνια, έχει ανάγκη το Ηράκλειο. Έτσι κύλησε μια φανταστική εβδομάδα στο εκπληκτικό Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου που στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.
Για την άψογη φιλοξενία των μουσικών και των υπολοίπων «ξένων» του φεστιβάλ, ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στον Όμιλο Καραταράκη και όλους τους ανθρώπους του ξενοδοχείου «Λατώ (Lato Boutique)».