![Τα τραγούδια του Leonard Cohen στο «Jazz in Progress»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2539770/cohen.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Και μόνο σαν (έκ)φραση, το «Songs of Leonard Cohen» φέρει τέτοιο φορτίο και έχει τέτοιο βάρος που δεν είναι καθόλου εύκολο να το διαχειριστεί κανείς. Να όμως που μέσα σ' αυτό το project βρίσκουμε πολλή αγάπη, κάποιες πολύ ξεχωριστές ερμηνευτικές ποιότητες και αρκετή δημιουργική μαγκιά από την πλευρά των εμπλεκομένων ώστε να έρθει σε πέρας και αίσιο αποτέλεσμα μια τέτοια δύσκολη αποστολή. Τρία κορίτσια των οποίων τις γενικές καλλιτεχνικές κατευθύνσεις μάλλον γνωρίζουμε (ή θα πρέπει να γνωρίσουμε έτι περαιτέρω), σμίγουν εδώ και αποδίδουν με τον καλύτερο τρόπο τις ιδιόμορφες πτυχές της τραγουδοποιίας του Leonard Cohen.
![Τα τραγούδια του Leonard Cohen στο «Jazz in Progress» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539770/cohen.jpg)
Όσο κι αν οι ερμηνευτικοί ρόλοι διαχωρίζονται, οι τρεις τραγουδίστριες - η κάθε μια με όλες τις ξεχωριστές της ποιότητες - είναι μαζί στη σκηνή σχεδόν σε όλο το πρόγραμμα, εκτός από μερικές σπέσιαλ στιγμές όπου κάτι πρέπει να τονιστεί πιο ιδιαίτερα. Προσπαθείστε να φανταστείτε την Nalyssa Green να αποδίδει σχεδόν όλα τα '60's classics του Cohen («Suzanne», «Hey, That’s No Way to Say Goodbye», «Famous Blue Raincoat», «Bird On A Wire»…). εμείς δεν χρειάζεται να την φανταστούμε - την ακούσαμε και είναι εξαιρετική. Για την Sugahspank! έχει κανείς αμφιβολία πως μπορεί να σκίζει σε φανκιές ή ιδιαίτερα mood songs («Everybody Knows», «Anthem», «First We Take Manhattan», «Tower of Song»…); Όσο για την Lou is, διαπιστώνει πως είναι soulful εκ των πραγμάτων - εκ φύσεως και θέσεως («I’m Your Man», «The Future», «If it Be Your Will»…). Tο άθροισμα των τριών κοριτσιών προκύπτει μεγαλύτερο καθώς δίνουν τις σωστές διαστάσεις στα τραγούδια του Leonard Cohen. Μαζί με τους Σεραφείμ Μπέλλο στα ντραμς, Γιώργο Δελλή στα πλήκτρα και Άδωνι Γουλιέλμο στην κιθάρα έχουμε ένα σχήμα που όχι μόνο σέβεται τα τραγούδια αλλά σηκώνει επάξια και το καλλιτεχνικό τους βάρος.
![Τα τραγούδια του Leonard Cohen στο «Jazz in Progress» - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539770/cohen1.jpg)
Το αποτέλεσμα είναι δυο ώρες με τα αγαπημένα μας τραγούδια του Leonard Cohen να παίρνουν ένα άλλο σχήμα από τρεις όμορφες γυναικείες φωνές – και καρδιές – που όμως είναι ταιριαστό με το σχήμα που ξέρουμε ότι τους έχει δώσει ένας απόλυτος «ladies man» όπως ο Leonard Cohen. Έχουμε ένα ιδιαίτερο μουσικό project με ισχυρή καλλιτεχνική και αισθητική ουσία.
![Τα τραγούδια του Leonard Cohen στο «Jazz in Progress» - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539770/6-yako.jpg)
Απόψε, Πέμπτη 30/1, έκτη μέρα του Jazz in Progress, η Πειραματική Σκηνή του Πολιτιστικού Συνεδριακού Κέντρου Ηρακλείου υποδέχεται το Yako Trio από την Θεσσαλονίκη με τον σαξοφωνίστα James Wylie σε τζαζικές διασκευές συνθέσεων του Γιάννη Κωνσταντινίδη πάνω στη δημοτική μας παράδοση. Και σε καινούργια κομμάτια...