![Το ταξίδι της μουσικής με το γκρουπ του Σταύρου Λάντσια στο Ηράκλειο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2539739/lancia.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η μουσική του Σταύρου Λάντσια είναι μελωδική, ποιητική, δημιουργεί εικόνες, περιγράφει συναισθήματα και δράσεις, απευθύνεται εξίσου στο μυαλό και στην καρδιά. Κινείται συνήθως έξω από όρια και δεν απαιτεί κάποια ιδιωματική καταγραφή ή περιγραφή. Είναι τζαζ και δεν είναι – αλλά είναι μουσική που πάντα φέρει συγκίνηση.
![Το ταξίδι της μουσικής με το γκρουπ του Σταύρου Λάντσια στο Ηράκλειο - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539739/lancia3.jpg)
Έτσι, την Τρίτη 28/1, στην μεγάλη αίθουσα του Πολιτιστικού Συνεδριακού Κέντρου Ηρακλείου – εκεί όπου αυτές τις μέρες τρέχει το 1ο «Jazz in Progress» φεστιβάλ – το το γκρουπ του Σταύρου Λάντσια (πιάνο, μελόντικα) με Μιχάλη Καλκάνη (κοντραμπάσο) και Μιχάλη Καπηλίδη (ντραμς) και guest τον Ανδρέα Πολυζωγόπουλο (τρομπέτα, φλούγκελχορν) έδωσε ένα πραγματικό ρεσιτάλ με δικές του συνθέσεις (από τα άλμπουμ του «Το ταξίδι μιας νότας» και «Ημερολόγιο ονείρων») αλλά και καινούργιες συνθέσεις του (π.χ. μουσική από το θεατρικό «Παιχνίδια πολέμου ΙΙΙ» που ανεβαίνει τις επόμενες μέρες από το Εθνικό Θέατρο) καθώς και συνθέσεις του Πολυζωγόπουλου και του Καλκάνη – αλλά και Σοπέν και Μάνο Χατζιδάκι!
![Το ταξίδι της μουσικής με το γκρουπ του Σταύρου Λάντσια στο Ηράκλειο - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539739/lancia2.jpg)
Όλα με μιαν ιδιαίτερη ερμηνευτική και αισθητική αρτιότητα που σε ωθεί, κυριολεκτικά, σε ένα μαγευτικό ταξίδι καθώς οι εικόνες και τα συναισθήματα είναι καταστάσεις συνεπαγόμενες. Τελικά, νιώθεις τον εαυτό σου να ίπταται με όχημα αυτή την μουσική που ισορροπεί ανάμεσα στην λεπτότητα της σύνθεσης και την ευκρίνεια του αυτοσχεδιασμού, με μόνο οδηγό το συναίσθημα. Δημιουργικοί μουσικοί και συνθέτες όπως ο Σταύρος Λάντσιας και η παρέα του αποτελούν μια πραγματική πολιτιστική ανάσα.
![Το ταξίδι της μουσικής με το γκρουπ του Σταύρου Λάντσια στο Ηράκλειο - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539739/5-Cohen Tribute.jpg)
To Jazz in Progress συνεχίζεται απόψε, 29/1, στην μεγάλη αίθουσα του Πολιτιστικού Συνεδριακού Κέντρου Ηρακλείου με την Nalyssa Green, την Sugahspank! και την Lou is στην παράσταση A Tribute to Leonard Cohen.