![Ο Jesse Davis είναι η δύναμη και η ψυχή της τζαζ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2539609/3488549917949315_jesse-davis_251165.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ακούγοντάς τον να παίζει άλτο σαξόφωνο, έχεις την αίσθηση πως στα αφτιά σου φτάνει συνδυασμένη η τζαζική κληρονομιά του Charlie «Bird» Parker, του Sonny Stitt και του Julian «Cannonball» Adderley. Καλπάζοντας στον 21ο αιώνα και στους δαιδαλώδεις ήχους του, συναντάς σε αυτόν την ένταση του bebop –από 60-70 χρόνια νωρίτερα– να μετατρέπεται σε σύγχρονο soul searching, με όλη την εμπειρία και τη σοφία που σου παρέχει μια ολοκληρωμένη σπουδή και μελέτη στο jazz mainstream.
Ο Jesse Davis ενσωματώνει –και αντικατοπτρίζει στη μουσική του– όλα τα παραπάνω. Πρόκειται για έναν καθαρό, δυνατό και μοντέρνο σαξοφωνίστα, που βγαίνει κατευθείαν από την παράδοση της τζαζ και την εκφράζει όσο λίγοι, εδώ και δεκαετίες. Ο Jesse έδειξε από νωρίς το μεγάλο του ταλέντο επειδή ο μεγαλύτερος αδερφός του Roger, που ήταν τουμπίστας, του χάρισε ένα σαξόφωνο και του έμαθε να παίζει.
![Ο Jesse Davis είναι η δύναμη και η ψυχή της τζαζ - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539609/3488549928759459_jesse-davis1_251166.jpg)
Μετά τη θητεία του στην περίφημη «σχολή Marsalis» στη Νέα Ορλεάνη, στις αρχές των ’80s, κατευθύνθηκε στη Νέα Υόρκη –απαραίτητος σταθμός στην καριέρα κάθε συνεπούς τζαζίστα–, όπου έκανε ολοκληρωμένες μουσικές σπουδές και συνεργασίες με καλλιτέχνες πρώτου μεγέθους. Ονόματα όπως αυτά των «Brother» Jack McDuff, Illinois Jacquet, Jay McShann, Chico Hamilton, Junior Mance, Kenny Barron κ.ά. αποτελούσαν τον πυρήνα του jazz mainstream και μέσω αυτών ο Jesse έκανε τέτοιο όνομα, ώστε όταν άρχισε να έρχεται στην Ευρώπη ως bandleader στα ’90s, είχε στο γκρουπ του μουσικούς όπως ο μελλοντικός σταρ πιανίστας Brad Mehldau.
Έπειτα από δέκα χρόνια στη Νέα Υόρκη, ο Jesse Davis επέστρεψε στη Νέα Ορλεάνη. Το 1996 έπαιξε μάλιστα και στην ταινία «Κάνσας Σίτι» του Ρόμπερτ Άλτμαν, υποδυόμενος τον θρυλικό σαξοφωνίστα Earl Warren στην ορχήστρα του Count Basie. Και όλα αυτά τα χρόνια δεν έπαψε να εξελίσσει το στιλ του, ως ένας από τους πιο μεστούς και soulful άλτο σαξοφωνίστες της τζαζ. Το «Soul Searchin’», ένας από τους πιο πρόσφατους δίσκους του, αποτυπώνει αυτήν τη δύναμη της μουσικής του – με συνοδοιπόρους τους Paul Kirby (πιάνο), Martin Zenker (μπάσο) και Minchan Kim (ντραμς). Με αυτούς έρχεται κι εδώ, στο «Half Note Jazz Club», από την Παρασκευή 24 έως τη Δευτέρα 27/1.
Περισσότερες πληροφορίες
Jesse Davis Quartet
Ένα καθαρό και μοντέρνο άλτο σαξόφωνο, που μπορεί να ξεχωρίζει στο σύγχρονο jazz mainstream, μια σταθερή δύναμη στο χώρο.