![4 sets με θηλυκό πρόσημο που δεν πρέπει να χάσεις στο Plissken](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2532103/plissken.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η χειμερινή έκδοση του Plissken στηρίζει και αναδεικνύει τη γυναικεία παρουσία, στο ολονύχτιο πάρτι που στήνει στις 8/12 στο «Piraeus 117 Academy» και στο «Wave». Επιλέξαμε τα sets με θηλυκό πρόσημο που δεν πρέπει να χάσετε.
Elena Colombi
![4 sets με θηλυκό πρόσημο που δεν πρέπει να χάσεις στο Plissken - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2532103/elena-colombi.jpg)
Πρώτα έφερε νέο αέρα στη λονδρέζικη underground σκηνή. Έπειτα καταξιώθηκε ως ραδιοφωνική παραγωγός και DJ. Tώρα έρχεται στην Αθήνα και συνεχίζει να αναμειγνύει στοιχεία από εθιστική post punk κι ενδιαφέρουσα new wave μέχρι τρελιάρικη disco και vintage house.
Περιμένουμε να ακούσουμε: Απρόσμενα μουσικά περάσματα, έντονη, rave, χορευτική διάθεση.
Stage: «Wave»
Object Blue
![4 sets με θηλυκό πρόσημο που δεν πρέπει να χάσεις στο Plissken - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2532103/object-blue.jpg)
Αυτήν τη φορά δεν έχεις δικαιολογία να χάσεις την έναρξη του main stage! Η μεγαλωμένη στο Πεκίνο techno αποκάλυψη της χρονιάς χαρακτηρίζεται από διάθεση για πειραματισμό, πάντα με κέντρο βάρους τον house/techno ήχο, διατηρώντας ταυτόχρονα τον προσωπικό της χαρακτήρα.
Περιμένουμε να ακούσουμε: Αργό χτίσιμο και ιντριγκαδόρικο αποτέλεσμα.
Stage: Στο «Piraeus 117 Academy»
Debonair
![4 sets με θηλυκό πρόσημο που δεν πρέπει να χάσεις στο Plissken - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2532103/debonair.jpg)
Η Βρετανίδα ντίβα είναι αρματωμένη με γκρουβάτους ρυθμούς και απροσδόκητες μείξεις. Ξέρει να διαχειρίζεται με τον καλύτερο τρόπο τις επιρροές της, που κυμαίνονται από το coldwave μέχρι την ιταλική disco· και το κράμα που συνθέτει παράγει μια ηλεκτρισμένη μουσική εμπειρία χωρίς προηγούμενο.
Περιμένουμε να ακούσουμε: Γκρούβα σε μουσικά είδη στα οποία δεν συνηθίζεται, αλλά τελικά τους πάει πολύ.
Stage: Στο «Wave».
Lokier
![4 sets με θηλυκό πρόσημο που δεν πρέπει να χάσεις στο Plissken - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2532103/lokier.jpg)
Ο λόγος για να μείνεις μέχρι το πρωί. Όταν έξω ξημερώνει, η νεαρή Μεξικανή DJ θα φέρνει τον σκοτεινό, ωμό ήχο της στο stage, αντλώντας για άλλη μία φορά έμπνευση από την παγκόσμια post punk σκηνή και μετουσιώνοντάς τη σε σκληρά, βιομηχανικά vibes.
Περιμένουμε να ακούσουμε: Τη διασκευή της στο «Younger» των Soft Moon.
Stage: Στο «Wave».
Περισσότερες πληροφορίες
Winter Plisskën Festival 2018
Το δυνατό φεστιβάλ επιστρέφει με David August, Pantha du Prince, Lindstrom, Nathan Fake, Object Blue, Elena Colombi, Debonair, Sama, Lokier, Black Athena.