![Οι πρέσβεις επιστρέφουν στη Στέγη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2505461/Ambassadors.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Τα Παιδικά Χωριά SOS για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά οργανώνουν την ξεχωριστή μουσική εκδήλωση Ambassadors in Concert, ένα διπλωματικό φιλανθρωπικό μουσικό θεσμό που δημιουργήθηκε στη Βιέννη πριν 11 χρόνια και παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στη χώρα μας το Μάρτιο του 2014. Με παρακαταθήκη την περσινή μεγάλη επιτυχία, η φετινή εκδήλωση διοργανώνεται την Πέμπτη 26 Μαρτίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών. Οι Πρέσβεις της Αυστραλίας, Αυστρίας, Ελβετίας, Εσθονίας, Ιαπωνίας, Λουξεμβούργου, Μεγάλης Βρετανίας, Μεξικό, Ουγγαρίας και Σλοβακίας οι οποίοι υπηρετούν στη χώρα μας, ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό και προσφέρουν τις μουσικές τους δεξιότητες ερμηνεύοντας έργα των Vivaldi, Schubert, Rossini, αλλά και Μάνου Χατζηδάκι. Συμπράττουν διακεκριμένοι μουσικοί και διεθνούς φήμης λυρικοί καλλιτέχνες όπως Ειρήνη Καράγιαννη, Χριστίνα Πουλίτση, Σοφία Κυανίδου, Νίκος Ξανθούλης κ.α. Επίσης, ο συνθέτης Δημήτρης Αράπης θα παρουσιάσει ένα νέο του έργο. Την καλλιτεχνική επιμέλεια και την οργάνωση παραγωγής έχει ο καλλιτέχνης της Εθνικής Λυρικής Σκηνής Νίκος Τσαούσης. Το σύνολο των εσόδων της εκδήλωσης θα διατεθεί για την ενίσχυση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων των Παιδικών Χωριών SOS σε όλη την Ελλάδα. Η προπώληση έχει ξεκινήσει…
Περισσότερες πληροφορίες
Ambassadors In Concert
Για δεύτερη χρόνια στη χώρα μας πρέσβεις από όλο τον κόσμο σε έργα Βιβάλντι, Σούμπερτ, Ροσίνι αλλά και Χατζιδάκι για την ενίσχυση των Παιδικών Χωριών SOS. Συμπράττουν διακεκριμένοι μουσικοί και λυρικοί καλλιτέχνες (Ειρ. Καράγιαννη, Χρ. Πουλίτση, Σ. Κυανίδου, Ν. Ξανθούλης κ.ά.), ενώ ο συνθέτης Δημήτρης Αράπης θα παρουσιάσει ένα νέο έργο του.