Ποια είναι η μορφή της νέας ελληνικής ψυχεδελικής μουσικής; H απάντηση στις 12 και 13 Σεπτεμβρίου στο διήμερο ΨΧ με μπάντες από την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη στο «Ρομάντσο»…
Αφιερωμένο στη νέα ελληνική ψυχεδελική μουσική, το νέο φεστιβάλ ΨΧ επιχειρεί να χαρτογραφήσει το νέο κιθαριστικό ήχο με ψυχεδελικές αναφορές και καλεί μερικά από τα πιο ενδιαφέροντα εγχώρια μουσικά σχήματα στο «Ρομάντσο» στις 12 και 13 Σεπτεμβρίου. Οι The Noise Figures, Prins Obi & the Dream Warriors, My Drunken Haze, Chinese Basement, The Steams, BLML, Bazooka, Circassian, Alien Mustangs και Acid Barretts θα μας προσφέρουν μια καλειδοσκοπική εικόνα γύρω από αυτό που αναδύεται σήμερα ως νεοψυχεδελικός -και όχι μόνο- ήχος στη χώρα μας. Και προτού μπορέσουμε να μιλάμε για την ύπαρξη «σκηνής», αυτή είναι η ευκαιρία να δούμε μαζεμένες μερικές από τις πιο ενδιαφέρουσες μπάντες που δραστηριοποιούνται αυτή τη στιγμή σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Το ΨΧ θα πραγματοποιηθεί σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη με σκοπό να δημιουργήσει ένα ανοιχτό πεδίο επικοινωνίας κι διαλόγου μέσω της μουσικής αλλά και ένα δίκτυο καλλιτεχνικής παραγωγής. Δύο ημέρες σε κάθε πόλη αφιερωμένες στη νέα ελληνική ψυχεδελική μουσική. Το line-up της Θεσσαλονίκης (27 & 28/9, Δημήτρια) θα ανακοινωθεί σύντομα. Στο πλαίσιο του φεστιβάλ θα πραγματοποιηθούν παράλληλες δράσεις γύρω από την κουλτούρα της ψυχεδέλειας.
Περισσότερες πληροφορίες
ΨΧ - 2η ημέρα
Οι BLML, Bazooka, Circassian, Alien Mustangs και Acid Barretts αποδίδουν μια αντιπροσωπευτική εικόνα της εγχώριας ψυχεδελικής σκηνής
ΨΧ - 1η ημέρα
Φεστιβάλ νέας ελληνικής ψυχεδελικής μουσικής με τους The Noise Figures, Prins Obi & The Dream Warriors, My Drunken Haze, Chinese Basement και The Steams