![Σαββατοκύριακο στην αγορά](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506913/agora.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Θα μας φτιάξουν δροσερά smoothies, θα μας ξεναγήσουν και στις ανεμότρατες. Με τέτοια… υποδοχή να μην πούμε κι εμείς «Αγαπώ την αγορά μου»; Έτσι τιτλοφορείται η ελληνική συμμετοχή στο πλαίσιο της διεθνούς καμπάνιας Love your local market που έχει ως στόχο την υποστήριξη των τοπικών αγορών. Στις 23/5 (10 π.μ.-5 μ.μ.) στην Κεντρική Αγορά στου Ρέντη ο Γιώργος Γληνός καταφτάνει με το Food Truck και τους ποντιακούς γκιουζλεμέδες του, ενώ οι food bloggers Μadame Ginger, Gourmelita και Funky Cook παρασκευάζουν δροσερά smoothies. Στο χώρο θα λειτουργούν εκθέσεις με προϊόντα παραγωγών και μοναστηριακής διατροφής, με την επιμέλεια του Ελληνικού Μουσείου Γαστρονομίας. Πεντανόστιμη όμως θα είναι και η Κυριακή (10 π.μ.-3 μ.μ.) στην Ιχθυόσκαλα στο Κερατσίνι. Οι επαγγελματίες του χώρου θα μας μιλήσουν για τη δουλειά τους και για τα αλιεύματα, θα μας τρατάρουν κρασί, ψητά ψάρια, σούσι (που θα παρασκευαστεί από σεφ επιτόπου), ίσως και κακαβιά.
Περισσότερες πληροφορίες
Αγαπώ την αγορά μου
Εκδηλώσεις για την ανάδειξη της σημασίας των τοπικών αγορών στο πλαίσιο της διεθνούς καμπάνιας Love Your Local Market