Έφτιαξαν τις βαλίτσες τους για την πόλη μας και ήρθαν στην ελληνική πρωτεύουσα για να εκπροσωπήσουν σε ανώτατο διπλωματικό επίπεδο τις μακρινές ή πιο κοντινές πατρίδες τους. Πώς όμως φαντάζονταν την Αθήνα προτού την ανακαλύψουν και τι εντυπώσεις διαμόρφωσαν αφότου διορίστηκαν εδώ; Στο πλαίσιο της έκθεσης «Παράξενες πόλεις», που οργανώνει ο Ίδρυμα Ωνάση, οι πρεσβευτές της Βενεζουέλας Farid Fernandez, της Γαλλίας Jean-Loup Kuhn-Delforge, της Δανίας Mette Knudsen, του Ηνωμένου Βασιλείου John Kittmer, της Ολλανδίας Jan Versteeg και της Τσεχίας Jan Bondy έρχονται στη Διπλάρειο Σχολή την Τρίτη 26/5, στις 7 μ.μ. για να μοιραστούν (στα αγγλικά) αναμνήσεις και συναισθήματα από την ελληνική τους εμπειρία.
Περισσότερες πληροφορίες
Παράξενες πόλεις: Αθήνα
Είκοσι τέσσερις καλλιτέχνες από όλο τον κόσμο δημιουργούν τη δική τους εικόνα για την Αθήνα χωρίς να την έχουν επισκεφθεί ποτέ. Οργάνωση: Ίδρυμα Ωνάση