![Πολύτεχνα ραντεβού στα «12 κουπέ»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506910/koype.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Νουάρ κόμικς και κλοπές (αστυνομικού) μυστηρίου στις ράγες, φιλμικά ταξίδια μικρού μήκους ως το Παρίσι της Σάρα Μπερνάρ και θεατρικές περφόρμανς με αύρα… ροκοκό, πολυφωνικές διασκευές σε αγαπημένα τραγούδια των Beatles και του Σταμάτη Κραουνάκη και εικαστικά ταξίδια χωρίς όρια επί χάρτου. Με μουσικές και νέες φωνές του θεάτρου, του χορού και των εικαστικών έρχονται να γεμίσουν και φέτος «Τα 12 κουπέ» της αμαξοστοιχίας-θέατρο Το Τρένο στο Ρουφ στις 22-31/5. Στην πέμπτη του έκδοση, πλέον, το μαγιάτικο φεστιβάλ τεχνών που εμπνεύστηκε η Τατιάνα Λύγαρη, μας προσκαλεί να επιβιβαστούμε στα δώδεκα μικρά διαμερισματάκια του New Wagon για μια διαφορετική, προσωπική εμπειρία θέασης. Οι δράσεις ξεδιπλώνονται βέβαια και στα υπόλοιπα βαγόνια, στο Αντίσκηνο και στην αποβάθρα.
Περισσότερες πληροφορίες
Τα 12 κουπέ
Οι ομάδες και οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν είναι οι: Σ. Γαλανάκη & Λ. Μάνδαλη, Alma Libre, Amesa, Γουρούνια με φτερά, Οι 5 Ταξιδιώτες, Ν. Joanna, Απ. Θηβαίος & Μ. Γεραβέλης, Contra Tempo, Οδ. Κωνσταντίνου, Γ. Νεοφύτου, Χρ. Θεοδώρου, Γ. Φυρός, Void, Μ. Παπαχρήστου, Ανδ. Πασιάς, Πινέζα.