![Το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών ΟΤΕ γιορτάζει](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506769/ote.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Βοηθούν τα στοιχεία της φύσης (ο αέρας, το νερό, το φως) στην εξέλιξη των τηλεπικοινωνιών; Πώς λειτουργούν οι οπτικές ίνες και οι δορυφόροι; Μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα «ζωντανό» τηλεφωνικό κύκλωμα; Αυτά και πολλά ακόμα έρχεται μάθει σε μικρούς και μεγάλους μέσα από διασκεδαστικά εικαστικά προγράμματα, τεχνολογικά παιχνίδια και ξεναγήσεις το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών ΟΤΕ στη Νέα Κηφισιά, με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων και την Ημέρα Τηλεπικοινωνιών αλλά και τα εικοσιπεντάχρονά του. Κρατήστε τώρα θέση στα δωρεάν του προγράμματα για τις 15-18/5 (στα 2106201899 και 2106201999) κι ετοιμαστείτε να παρατηρήσετε τον ήλιο με τηλεσκόπια, να πειραματιστείτε με τον κώδικα Μορς, να κατασκευάσετε αυτοσχέδια τηλέφωνα από ανακυκλώσιμα υλικά, αλλά και να ζωγραφίσετε με στυλ… Τζάκσον Πόλοκ τον δικό σας ανεμόμυλο (για να τον πάρετε μαζί σας φυσικά)!
Το πρόγραμμα των δράσεων αναλυτικά:
«Αέρας, φως, νερό, ξύλο. Μια περιήγηση στο μουσείο τηλεπικοινωνιών» (Ξενάγηση). Γνωριμία με στοιχεία της φύσης και τη συμβολή τους στην εξέλιξη των τηλεπικοινωνιών.
Παρασκευή 15/5, Δευτέρα 18/5 ώρες: 18.00-19.30
& Σάββατο 16/5 Κυριακή 17/5 ώρες: 17.30-19.00
«Ένα διαφορετικό τηλέφωνο γνωρίζει τον κόσμο παίρνοντας ζωή και χρώμα» (Εικαστικό - Τεχνολογικό πρόγραμμα για παιδιά άνω των 8 ετών). Ένα εργοστασιακό τηλέφωνο βγαίνει για πρώτη φορά από την αποθήκη και γίνεται πηγή έμπνευσης για εικαστικές δημιουργίες και τεχνολογικούς πειραματισμούς.
Σάββατο 16/5,Κυριακή 17/5, ώρες:17.15-19.00
& Δευτέρα 18/5, ώρες:17.45-19.30
«Από τις δυνάμεις της φύσης στις οπτικές ίνες» (Μουσειοπαιδαγωγική δράση για οικογένειες με παιδιά 6-14 ετών). Σ’ ένα περιβάλλον γεμάτο ανεμόμυλους, πραγματοποιείται παρατήρηση του ουρανού με τηλεσκόπια, πειράματα με οπτικές ίνες, αποστολή τηλεγραφημάτων και με αντίγραφα μονωτήρων «κατασκευάζεται» το μουσείο του αύριο.
Σάββατο 16/5 & Κυριακή 17/5, ώρες: 10.00-11.30 & 12.00-13.30
«Η Φάρμα του διαδικτύου» (Θεατρική παράσταση για σχολικές ομάδες). Εκπαιδευτική θεατρική παράσταση για την ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο.
Δευτέρα 18/5 ώρες: 11.00-12.30