Στη γκρίζα άσφαλτο, φωτογραφίζουν τον αντικατοπτρισμό του φωτός που σχηματίζει ένα ουράνιο τόξο. Στην χορταριασμένη αλάνα έκαναν focus σ’ ένα πανό-σύνθημα αγώνα και αγάπης. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς ακόμα έχουν προσεγγίσει την πόλη οι οκτώ πωλητές του περιοδικού δρόμου «Σχεδία» που συμμετέχουν στην έκθεση «Μια Στέγη για τη Σχεδία». Από τις 28/4, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών θα παρουσιαστούν ογδόντα συνολικά στιγμιότυπα και λεπτομέρειες της Αθήνας που ανακάλυψαν και αιχμαλώτισαν με το φωτογραφικό τους φακό οκτώ διανομείς του περιοδικού, οι οποίοι είναι ή έχουν υπάρξει άστεγοι. Το δημιουργικό τους ταξίδι ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2013 όταν πήραν στα χέρια τους από μια μηχανή με αποστολή να αποτυπώσουν τη ζωή στην πόλη από τη δική τους οπτική, ενώ ο φωτογράφος Νίκος Πηλός ανέλαβε να τους βοηθήσει να δουν πέρα από το διάφραγμα. Τα έσοδα από την πώληση των έργων θα διατεθούν αποκλειστικά για την ενίσχυση των δημιουργών.
Περισσότερες πληροφορίες
Μία Στέγη για τη «Σχεδία»
Ογδόντα εικόνες της Αθήνας που αιχμαλώτισαν με το φωτογραφικό τους φακό οκτώ πωλητές του περιοδικού δρόμου «Σχεδία»