«Αν η Ελλάδα καταστραφεί τελείως, θα μείνει μια ελιά, ένα κλήμα και μια βάρκα. Είναι αρκετά για να ξαναχτιστεί απ’ την αρχή!» είχε πει ο Οδυσσέας Ελύτης. Σ’ αυτές τις δύο συμβολικά και πολιτιστικά φορτισμένες μεσογειακές καλλιέργειες λοιπόν εστιάζει το αφιέρωμα «Ελιά και αμπέλια: Η μεσογειακή γεωργία απέναντι στην κλιματική αλλαγή» στο Γαλλικό Ινστιτούτο - πραγματοποιείται με αφορμή τη Διάσκεψη για το κλίμα η οποία φέτος φιλοξενείται στο Παρίσι. Στις 23 και 28/4 Έλληνες και Γάλλοι εμπειρογνώμονες θα αντιπαραβάλλουν τις έρευνές τους σχετικά με το μέλλον της αμπελουργίας και της ελαιοκομίας αντίστοιχα, υπό το πρίσμα της αύξησης της θερμοκρασίας στον πλανήτη. Και για να κλείσει η κάθε συνάντηση με τη γεύση τους, θα ακολουθούν στις 9.30 μ.μ. σχετικά σεμινάρια γευσιγνωσίας.
Περισσότερες πληροφορίες
Ελιά και αμπέλια: Η μεσογειακή γεωργία απέναντι στην κλιματική αλλαγή
Με αφορμή τη Διάσκεψη για το Κλίμα που θα γίνει στο Παρίσι, Έλληνες και Γάλλοι εμπειρογνώμονες συζητούν για το μέλλον της αμπελοκαλλιέργειας (Πέμ. 23/4, 6.30 μ.μ.) και της ελαιοκομίας (Τρ. 28/4, 6 μ.μ.), μεταξύ παράδοσης και καινοτομίας. Συμμετέχουν: Ν. Ολά, Ζ. Ρονσάρ, Μ. Σταυρακάκης, Ηλ. Μαμαλάκης, Χρ. Ζερεφός, Αν. Μπερβιγέ κ.ά. Και τις δύο βραδιές (9.30 μ.μ.) ακολουθούν σεμινάρια γευσιγνωσίας οίνου κι ελαιόλαδου αντίστοιχα (με κόστος € 5 για το πρώτο. Η διανομή των εισιτηρίων θα γίνεται από τις 6 μ.μ.).