![ΑΝΟΙΧΤΑ ΖΥΘΟΠΟΙΕΙΑ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x405/0,44,608,376/crop/both/fe/fe66bb49b3ec4370a48a0c393a7d12c6.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μετά από 3 χρόνια απουσίας για τους γνωστούς λόγους -βλέπε πανδημία- τα "Ανοιχτά Ζυθοποιεία" επιστρέφουν. Το ζυθόφιλο κοινό θα έχει και πάλι την ευκαιρία (μετά το 2018 και το 2019) να επισκεφθεί παλιά και νέα, γνωστά αλλά και μικρότερα ζυθοποιεία σε αρκετά σημεία της Ελλάδας μέσα από μία διαδραστική εμπειρία που περιλαμβάνει ξεναγήσεις, εμπειρίες γευσιγνωσίας, καθώς και μία σειρά από γευστικές δοκιμές πολλών και διαφορετικών ειδών μπύρας στον χώρο που αυτή φτιάχνεται.
Η Ελληνική Ένωση Ζυθοποιών προσφέρει έτσι τη δυνατότητα σε κάθε φίλο της μπύρας να γνωρίσει από κοντά μερικές από τις σημαντικότερες ζυθοποιίες και μικροζυθοποιίες της χώρας, μέσα από την ιστορία, την παραγωγική διαδικασία, την επαφή με τους ανθρώπους που βρίσκονται πίσω από τα σημαντικότερα brands του χώρου.
> Διάβασε ακόμη: Υπάρχει χώρος για taprooms στην Αθήνα;
Γενικότερα, μιλάμε για μία ολοκληρωμένη εμπειρία γύρω από την μπύρα, με την είσοδο μάλιστα στα ζυθοποιεία αλλά και τη συμμετοχή στις δράσεις να είναι δωρεάν.
Info
Τα ζυθοποιεία-μέλη της ενέργειας είναι: Αθηναϊκή Ζυθοποιία AE, Ζυθοποιία Πηνειού ΙΚΕ, Ζυθοποιία Χίου ΙΚΕ, Κορινθιακή Ζυθοποιία ΑΕ, Κρητικές Ζυθοποιίες -Ζηδιανάκης ΑΕ, Κρητική Ζυθοποιία ΑΕ, Μικροζυθοποιία Καβάλας, Μικροζυθοποιία Κυκλάδων στην Τήνο, Μικροζυθοποιία Local streets beer, Μικροζυθοποιία Μυκόνου AEBE, Μικροζυθοποιία Septem OE, Μικροζυθοποιία Σερρών και Β. Ελλάδος ΑΕ, Ολυμπιακή Ζυθοποιία ΑΕ, Πρότυπη Συνεργατική Νανοζυθοποιία ΟΕ.