![Φρεσκαρισμένη λίστα στο «Medellin» του Χαλανδρίου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2548259/Toque-Final.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Λατινοαμερικανικό αέρα φέρνει στο καλοκαίρι μας το «Medellin», το all day bar που στόλισε την πλατεία Χαλανδρίου με το ατίθασο ταμπεραμέντο του ήδη από την προηγούμενη σεζόν, και τώρα ανεβάζει ταχύτητες για την καινούρια, με φρεσκαρισμένη λίστα κι ανανεωμένο προφίλ.
Με τις εξωτικές τοιχογραφίες και τον δροσερό του διάκοσμο να μας υποδέχονται από νωρίς για καφέ και σνακς, το «Medellin» βγάζει την πραγματική του ταυτότητα όταν ο ήλιος πέφτει και ο ατμοσφαιρικός του φωτισμός το ντύνει σε μια αύρα φιλμ νουάρ. Σπάνια ιαπωνικά ουίσκι, συλλεκτικά ρούμια και μια προσεγμένη λίστα από τεκίλες και μεζκάλ συνθέτουν την εκλεκτική του κάβα, θέτοντας τον τόνο και στην ευφάνταστη cocktail list, που ισορροπεί ανάμεσα σε δροσερές tiki προτάσεις, αλλά και στιβαρές δημιουργίες που εντυπωσιάζουν με την τόλμη και την πρωτοτυπία τους.
Εκεί βρίσκουμε προτάσεις όπως το αρωματικό και γεμάτο χαρακτήρα Una Perla de Medellin, με παλαιωμένο κολομβιανό ρούμι, κόκκινο βερμούτ, cordial παντζαριού και bitters σοκολάτας, αλλά και το καλοκαιρινό Hasta Manana, με λευκή τεκίλα, πουρέ cranberry, mango soda και lime. Κι αν όλα αυτά.. σας άνοιξαν την όρεξη, μην αντισταθείτε στις λαχταριστές και μυρωδάτες πίτσες που ξεφουρνίζει το «Medellin», με την Margherita του να ξεχωρίζει για την λιτή της απλότητα, αλλά κι εκείνη με προσούτο και τρούφα να γεμίζει την ατμόσφαιρα ακαταμάχητα αρώματα.