![Eλληνική συμμετοχή στον πιο artistic διαγωνισμό bartending](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2531309/aperritivo-challenge1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο διαγωνισμός του πολυβραβευμένου spirit, Italicus Rosolio di Bergamotto, έγινε και στην Ελλάδα καλώντας bartenders να εμπνευστούν από κάθε μορφή τέχνης. Οι συμμετοχές ανήλθαν στις 62, με τους 9 finalists να διαγωνίζονται δίνοντας τον καλύτερο τους εαυτό στο μπαρ Noel στο κέντρο της Αθήνας. Κριτές στον ελληνικό τελικό ήταν ο Global Ambassador του Italicus Luca Missaglia, ο βραβευμένος bartender Θοδωρής Πύριλλος και ο Έλληνας Brand Ambassador του Italicus Θάνος Κριμπούρας.
Ο Γιώργος Δαχρετζής από το μπαρ Amentes Amentes του Περιστερίου κατέκτησε τον τίτλο «The National most Artistic Bartender» με το cocktail του Bacchus, έχοντας ως έμπνευση τον πίνακα του Έλληνα ζωγράφου Θεόφιλου Χατζημιχαήλ ο «Μικρός Βράχος». Στην τελική τριάδα κατάφεραν να ξεχωρίσουν η Τίνα Σαρδή από το μπαρ White Monkey του Χαλανδρίου και ο Κωνσταντίνος Ριστάνης από το Spitaki bar των Ιωαννίνων.
![Eλληνική συμμετοχή στον πιο artistic διαγωνισμό bartending - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2531309/aperritivo-challenge2.jpg)
Ο νικητής του ελληνικού τελικού ετοιμάζει ήδη βαλίτσες για Μιλάνο, όπου σε ένα μήνα θα διεξαχθεί ο παγκόσμιος διαγωνισμός Art of Italicus Aperitivo Challenge 2018 και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο του «World Bar Artist of the Year». Το έπαθλο του μεγάλου νικητή είναι η μοναδική ευκαιρία να συμμετέχει σε workshops με τους Eric Lorincz και Declan McGurk στο American Bar του Λονδίνου.
Αναλυτικά οι 9 finalists που διαγωνίστηκαν είναι οι εξής:
1. Δαχρετζής Γιώργος, Amentes Amentes, Αθήνα
2. Κιτμερίδης Πέτρος, Luki Bar, Κομοτηνή
3. Κωττάς Παναγιώτης, Aman the Garden, Ηράκλειο Κρήτης
4. Μπιρλής Γιώργος, Raddison Blu Bar, Κύπρος
5. Χρήστος Πάνου, Living room Lounge, Ρέθυμνο
6. Πιτσαλιδησρλής Κωνσταντίνος, Moi Lounge Bar, Θεσσαλονίκη
7. Ριστάνης Κωνσταντίνος, Spitaki Cocktail Bar, Ιωάννινα
8. Σαρδή Τίνα, White Monkey, Αθήνα
9. Τσαμής Αναστάσιος, Imabari, Κέρκυρα