![Senios και The Str. Eaters: δύο δυνατές concept αφίξεις στην πόλη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2530528/str.eaters.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το πρώτο, ο «Senios», στην Καλαμιώτου, βγάζει ένα ωραίο νοσταλγικό άρωμα, καθώς αναβιώνει τα παλιά ελληνικά καφενεία. Η dream team του «The Clumsies» κατεβαίνει στο μπαρίστικο τερέν με ένα διαφορετικό και ιντριγκαδόρικο εγχείρημα. Με σήμα κατατεθέν το γαρίφαλο και την αισθητική του παραδοσιακού καφενέ «μαγειρεύουν» ένα μενού με αυθεντικό ελληνικό καφέ και πολλές cocktail εκπλήξεις. Πρωταγωνιστές θα είναι τα ελληνικά αποστάγματα, που θα προκαλέσουν γευστικές μνήμες.
![Senios και The Str. Eaters: δύο δυνατές concept αφίξεις στην πόλη - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2530528/streaters.jpg)
Το The Str. Eaters θα δώσει στην Πλατεία Καρύτση λίγο από τον γευστικό αέρα της Νέας Υόρκης. Για πρώτη φορά σε ένα χώρο θα φιλοξενηθούν πέντε τροχήλατα, που θα προσφέρουν ευρηματικό street food, εμπνευσμένο από διαφορετικές κουζίνες και χώρες. Κάθε γαστρονομικός σταθμός θα παίζει με ένα υλικό· βλέπε αυγό, κοτόπουλο, ψωμί και άλλα. Το concept θα συμπληρώνουν τα inhouse cocktails του Άρη Χατζηαντωνίου (Momix) και οι ψαγμένες επιλογές σε μπίρες και κρασιά.