Το hit της Ηπίτου –βραβευμένο με 2 Shaker από τα Αθηνόραμα Bar Awards 2018– «Ipitou the Bar» στη νέα λίστα κοκτέιλ του, την οποία επιμελείται ο head bartender Διονύσης Πολάτος, έχει πρωτότυπο concept: κάθε κοκτέιλ είναι γραμμένο πίσω από μια καρτ ποστάλ – και βέβαια η επιλογή τους δεν είναι τυχαία, καθώς η εικόνα συνδέεται με το όνομα και τη συνταγή του.
Χωρίζονται δε σε δύο κατηγορίες. Από τη μία τα Cocktails of the Day, όπως λ.χ. το La Rambla, το οποίο αντλεί έμπνευση από τον πολύβουο δρόμο της Βαρκελώνη ή το Bee Knees, το οποίο μας κεντρίζει την προσοχή στις μέλισσες που κινδυνεύουν μαζί με το οικοσύστημα, και το πετυχαίνει, τόσο εικονογραφικά με την μέλισσα που ζητάει βοήθεια, όσο και με την πολύ καλή γλυκόξινη επίγευση που αφήνει το cocktail.
Στην άλλη κατηγορία καρτών βρίσκουμε μείξεις με τοπικά spirits και προϊόντα. Συνολικά υπάρχουν τρεις συνταγές με μαστίχα και δύο με τσίπουρο, αυτό το παρεξηγημένο ελληνικό απόσταγμα, που αποτελεί εξαιρετική βάση για κοκτέιλ. Εκτός από τα παραπάνω, στη λίστα θα βρείτε και τα bestsellers των προηγούμενων ετών. Σημειώστε, τέλος, ότι τις καρτ ποστάλ μπορείτε να τις κρατήσετε για ενθύμιο!