![O «βαρόνος της techno» στην Αθήνα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2526511/DaveClarke.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Διπλή techno επίθεση στα γενέθλια της Vault_88 την Παρασκευή 9/2 από τον Dave Clarke και τον Tommy Four Seven! Ο πρώτος έλαβε τον τιμητικό τίτλο «βαρόνος της techno» από τον John Peel (και ηχογράφησε ένα live PA και ένα Peel session για τον θρυλικό ραδιοφωνικό παραγωγό του BBC), κυκλοφόρησε στα μέσα του ’90 τα τρία «Red» EPs, που κατέχουν μια θέση στην ιστορία της techno, επιμελείται το δικό του stage στο Tomorrowland, ενώ στο πρόσφατο άλμπουμ του «The Desecration of Desire», το οποίο έχει post-punk και vocal electro ήχο, συμμετέχουν ο Mark Lanegan των Queens of the Stone Age, η Gazelle Twin και η Anika. Το σίγουρο είναι ότι ο Dave Clarke θα παίξει, με punk φιλοσοφία και hip hop τεχνάσματα, techno που δεν έχεις ξανακούσει.
Ο έτερος καλεσμένος από το εξωτερικό είναι ο Tommy Four Seven. Εγκατεστημένος στο Βερολίνο, αυτός ο βρετανικής καταγωγής DJ/παραγωγός κινείται στην industrial πλευρά της techno διατηρώντας σταθερή σχέση με τη CLR του Chris Liebing, χρησιμοποιώντας τους These Hidden Hands ως όχημα για ηλεκτρονικούς πειραματισμούς και τρέχοντας την πλατφόρμα 47 με κυκλοφορίες και parties.
Το γενέθλιο party για τα τρία χρόνια της Vault_88 θα πραγματοποιηθεί στο «Monastiraki Center» (Αγίας Ελεούσης 3, Ψυρρή), με support από τους Cirkle, resident της ομάδας, και Jerm, συνιδρυτή της Analogue Records, resident των Analogue parties και resident του #athenstechno. Προπώληση εδώ και είσοδος στο ταμείο 20€ (regular) και 25€ (VIP).