![Ένα… σέξι ψάρι βουτά στο «Clumsies»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2526294/SEXYFISH5.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Όταν επισκεφτούν την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου το «The Clumsies» για ένα και μοναδικό guest bartending, οι bartenders του λονδρέζικου «Sexy Fish» θα νιώσουν σαν το ψάρι έξω από τη γυάλα μακριά από τις μπρούντζινες γοργόνες του Damien Hirst και τους κροκόδειλους του Frank Gehry που «κολυμπούν» κάτω από τη χρυσή οροφή του πολυτελούς ασιατικού εστιατορίου στο Μέιφερ – η φιλοξενία των ανθρώπων του 6ου καλύτερου bar στον κόσμο θα τους κάνει, βέβαια, να νιώσουν πολύ άνετα. Το δημιούργημα του μεγιστάνα της εστίασης Richard Caring, μαγνήτης του νέου χρήματος στη βρετανική πρωτεύουσα, φημολογείται ότι κόστισε μεταξύ 15 και 20 εκατομμυρίων λιρών (τα έργα τέχνης δημιουργήθηκαν αποκλειστικά για το χώρο), καλύπτεται με σπάνιο μάρμαρο από το Ιράν, έχει ως ambassador τη Rita Ora και συχνούς πελάτες την Kate Moss και τον Harry Styles.
![Ένα… σέξι ψάρι βουτά στο «Clumsies» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2526294/SEXYFISH1.jpg)
Μακριά απ’ αυτό το χλιδάτο περιβάλλον (για το οποίο έχουν γράψει πως είναι «σαν να σου δίνει μια γροθιά στο πρόσωπο το Άμπου Ντάμπι»), οι bartenders του «Sexy Fish» θα σερβίρουν στο αθηναϊκό κοινό cocktails με βάση Reserve Brands της Diageo: συγκεκριμένα, θα δοκιμάσουμε το Frida (τεκίλα Don Julio 1942, αιθέριο έλαιο ylang-ylang, κόκκοι πιπεριού), το Umami Martini (τζιν Tanqueray No.10, σάκε), το Monolith (ρούμι Zacapa 23, θυμάρι, χαμομήλι, βαλσάμικο), το Golden Riviera (τεκίλα Don Julio Blanco εμβαπτισμένη με μεξικάνικες πιπεριές τσιπότλ, σερμπέτι εσπεριδοειδών) και το Fetal One (βότκα Ketel One, φέτα, μαύρες ελιές).