![Τσαλαπετεινός ενός έτους](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2524006/upupaepops.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μόλις άνοιξε στα τέλη του περασμένου Αυγούστου, όλοι μιλούσαν για το «Upupa Epops» (μπερδεύοντας τη γλώσσα τους στην προφορά της επιστημονικής ονομασίας του τσαλαπετεινού) και προσπαθούσαν να βρουν μια θέση στην αυλή με το ασπρόμαυρο πλακάκι, το μαξιμαλιστικό αστικό σαλόνι μιας άλλης εποχής από τη μία πλευρά και τη μεγαλοπρεπή μπάρα με θέα στις σπάνιες φιάλες από την κάβα του συνιδιοκτήτη Ρένου Γραμμένου από την άλλη – ίσως μάλιστα προσπαθούσαν να αποκρυπτογραφήσουν τα νούμερα που έχουν σκορπίσει σε όλο το χώρο οι interior designers Άλεξ Πετράκης και Βίβιαν Δημητρακοπούλου.
Το all-day bar που έδωσε ώθηση στην περιοχή των Κάτω Πετραλώνων και στο οποίο συναντάμε μόνιμα μία από τις πιο αγαπημένες μας bartenders, τη συνιδιοκτήτρια Μάρφη Μπαλή, γιορτάζει τα πρώτα του γενέθλια την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου με πολλή μουσική από τις 6 το απόγευμα: ολόκληρη η ομάδα των resident DJs (σημαντική υποσημείωση: το «Upupa Epops» έχει DJ κάθε βράδυ) θα δώσει το παρών, ενώ στις 9.30 μ.μ. θα ξεκινήσει το live των Crazy People Music.
Την τελευταία φορά που επισκεφτήκαμε το μαγαζί δοκιμάσαμε και προτείνουμε ανεπιφύλακτα τη θαυμάσια, πλούσια παραλλαγή της Piña Colada (που θα την αποζητήσεις αν δεις τις φωτογραφίες της Ειρήνης Μιχοπούλου, resident DJ του μαγαζιού) και δύο ακόμη καλοφτιαγμένα κλασικά cocktails, μια Paloma και ένα Garibaldi.