![Ο Steve Schneider στο «Gin Joint»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2507498/Steve Schneider.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Την Τρίτη 16/6 η «μορφή» του διακεκριμένου νεοϋορκέζικου bar «Emploees Only» είναι ο guest bartender στο cocktail bar της πλατείας Καρύτση.
![Ο Steve Schneider στο «Gin Joint» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2507498/Steve Schneider.jpg)
Με έξι βραβεία σε διαγωνισμούς bartending και δώδεκα βραβευμένα cocktails, παθιασμένος με τη δουλειά του, o Steve Schneider είναι ένας από τους σταρ της γενιάς του. Bar manager στο διάσημο και πολυβραβευμένο bar της Νέας Υόρκης «Employees Only», πρωταγωνιστής του «Hey Bartender» (2013), μιας ταινίας η οποία καταγράφει την αναγέννηση των bartenders και το comeback των cocktails, αλλά και δημιουργός του Schneideyshow, ενός podast στο οποίο συνομιλεί με τους διασημότερους συναδέλφους του στο κόσμο, o Schneider θεωρείται από τους τοπ bartenders παγκοσμίως. Πολέμιος της σοβαροφάνειας πίσω από τη μπάρα, ο Schneider θα είναι στην Πλατεία Καρύτση την Τρίτη 16/6 για μια guest εμφάνιση. Διαβάστε μία συνέντευξή του στη Χρυσούλα Κυριακοπούλου εδώ. Ο ίδιος αφηγείται την ιστορία του στο παρακάτω video.