![Not Now John: ένα bar για τους φίλους του classic rock](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2501982/notnowjohn1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το café bar που μόλις άνοιξε στα σύνορα Εξαρχείων – Κολωνακίου δίνει την απάντηση στην απορία του Roger Waters «Πού είναι το bar;»
![Not Now John: ένα bar για τους φίλους του classic rock - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2501982/notnowjohn1.jpg)
Στο «The Final Cut» του 1983, τον τελευταίο δίσκο που έγραψαν οι Pink Floyd με τoν Roger Waters στη σύνθεσή τους, υπάρχει το τραγούδι «Νot Now John». Κάπου προς το τέλος του τραγουδιού μάλιστα ο Waters τραγουδάει σε έξι διαφορετικές γλώσσες τον στίχο «Where ‘s The Bar?». Μια από αυτές τις γλώσσες είναι και η ελληνική «Πού είναι το bar;». Ο Γιάννης Παπαδόπουλος, ιδιοκτήτης του νέου café bar που μόλις άνοιξε Ιπποκράτους και Βαλτετσίου γωνία είναι «Floyd-ομανής» από κούνια. Και ήταν μάλλον γραφτό να δώσει στο μαγαζί του το όνομα του τραγουδιού των Floyd.
![Not Now John: ένα bar για τους φίλους του classic rock - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2501982/notnowjohn2.jpg)
Λουσμένο στο φως της ημέρας το «Not Now John» λειτουργεί από το πρωί με καφέ και σνακ. Μικρό και παρεΐστικο, το βράδι επιδίδεται σε πλήρη classic rock ανάπτυξη με τα διαχρονικά rock anthems να ακούγονται καθαρά από τα ηχεία, ενώ στον τοίχο προβάλλονται ταινίες καθώς και συναυλίες κλασικών ροκ συγκροτημάτων… Ετοιμάζεται μάλιστα να πλαισιώσει τη λειτουργία του με θεατρικές παραστάσεις, stand up comedy, παρουσιάσεις βιβλίων, ενώ ήδη φιλοξενεί, για τις Παρασκευές του Οκτωβρίου live με τον bluesman και κιθαρίστα Σίμο Κοκαβέση. Με ελεύθερη είσοδο.