![Παρίσι σ’ αγαπώ](https://www.athinorama.gr/lmnts/events/cinema/1008045/Poster.jpg?w=250&h=300&mode=pad&bgcolor=191919)
Παρίσι σ’ αγαπώ
- Paris je t’aime
- 2006
- Έγχρ.
- Διάρκεια: 120'
18 σκετς γυρισμένα σε αντίστοιχες συνοικίες του Παρισιού, μέσα από τα οποία 20 σκηνοθέτες εκφράζουν τη σχέση και λατρεία τους για την πόλη του φωτός. Τα σκετς υπογράφουν οι: Αφοί Κοέν, Αλεξάντερ Πέιν, Αλφόνσο Κουαρόν, Βάλτερ Σάλες & Ντανιέλα Τόμας, Τομ Τικβέρ, Γκας Βαν Σαντ, Ολιβιέ Ασαγιάς, Σιλβέν Σομέ, Βιντζέντο Νατάλι, Γουές Κρέιβεν, Ισαμπέλ Κοϊξέ, Μπρούνο Πονταλίντες, Κρίστοφερ Ντόιλ, Όλιβερ Σμιτζ, Νομπουχίρο Σούβα, Φρεντερίκ Ομπουρτέν & Ζεράρ Ντεπαρντιέ, Γκούριντερ Τσάντχα, Ρίτσαρντ ΛαΓκραβενέζ.