![Ο Αντίζηλος](https://www.athinorama.gr/lmnts/events/cinema/1006986/Poster.jpg?w=250&h=300&mode=pad&bgcolor=191919)
Ο Αντίζηλος
- L' ADVERSAIRE
- 2003
- Έγχρ.
- Διάρκεια: 129'
Παγιδευμένος επί 18 χρόνια στο ψέμα μιας φανταστικής επαγγελματικής ζωής που έχει επινοήσει, ο Ζαν-Μαρκ, αν και έχει καταφέρει να εξασφαλίσει μια άνετη αστική ζωή στην οικογένειά του, επιλέγει μια ακραία λύση όταν το μυθοπλαστικό του οικοδόμημα αρχίζει να καταρρέει. Η δεύτερη ταινία, μετά το "Ελεύθερος ωραρίου" που εμπνέεται από την αληθινή ιστορία του Ζαν-Κλοντ Ρομάν, είναι πιο κοντά στα γεγονότα και ως εκ τούτου υιοθετεί έναν τραγικό τόνο. Πολύ καλή ερμηνεία από τον Ντανιέλ Οτέιγ, σκηνοθεσία χωρίς εκπλήξεις από την Γκαρσιά.