![Με τον Μπαμπά ή τη Μαμά;](https://www.athinorama.gr/lmnts/events/cinema/10048447/Poster.jpg?w=250&h=300&mode=pad&bgcolor=191919)
Με τον Μπαμπά ή τη Μαμά;
- Papa ou Maman
- 2015
- Έγχρ.
- Διάρκεια: 85'
Η Φλοράνς και ο Βενσάν είναι το τέλειο παντρεμένο ζευγάρι, δυο επιτυχημένοι επαγγελματίες και γονείς τριών παιδιών. Από τη στιγμή που θα αποφασίσουν, όμως, να χωρίσουν πολιτισμένα, για να μην εξελιχθεί η σχέση τους σε παγωμένη ρουτίνα, ένας ανελέητος και βρόμικος πόλεμος θα ξεκινήσει μεταξύ τους, καθώς κανείς δεν θέλει να αναλάβει την επιμέλεια των παιδιών.
Σκηνοθεσία:
Με τους:
Αναλυτική κριτική
Ο «Πόλεμος των Ρόουζ» αλά γαλλικά είναι αστείος και σαρκαστικά πικρός, ολοκληρώνεται όμως με μια άνευ όρων παράδοση στην πιο αταίριαστη κομφορμιστική λύση. Διαβάστε ολόκληρη την κριτική