![Η ΤΡΙΤΗ ΓΕΝΙΑ](https://www.athinorama.gr/lmnts/events/cinema/1002626/Poster.jpg?w=250&h=300&mode=pad&bgcolor=191919)
Η ΤΡΙΤΗ ΓΕΝΙΑ
- DIE DRITTE GENERATION
- 1979
- Έγχρ.
Κοινωνικοπολιτική ανάλυση του φαινομένου των τρομοκρατών στη Δυτ. Γερμανία. Η τρίτη γενιά των τρομοκρατών είναι, κατά τον Φάσμπιντερ, γέννημα και θρέμμα του καπιταλιστικού κράτους. Μια σατιρική και κωμική ματιά του Φάσμπιντερ για μια γενιά που δεν έχει καμιά κοινωνική πολιτική. Ο ίδιος, με αφορμή αυτό το φιλμ, είχε δηλώσει: Εγώ δε ρίχνω βόμβες, κάνω φιλμ.