Tο 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κιμώλου επιστρέφει και φέτος, από τις 24 έως τις 28 Ιουνίου 2024. Το φετινό πρόγραμμα αποτελείται από 6 ταινίες στα τμήματα: Golden Tree και Discover Greek Cinema.
Golden Tree
- "Fiery Fox" του Dmitry Shpilenok / Ρωσία, 2024 (Πανευρωπαϊκή Πρεμιέρα)
- "Mountain Wagtail" του Begaly Nargozu / Κιργιστάν, 2023 (Πανελλήνια Πρεμιέρα)
- "Summer Rain" του Antonio Mantas Moura / Πορτογαλία, 2024 (Πανευρωπαϊκή Πρεμιέρα)
Discover Greek Cinema
- "Invisible World" του Manuel de Coco / Ελλάδα, Βέλγιο (Πανελλήνια Πρεμιέρα)
- "From Dust to Light" του Αντώνη Καρτέζου / Ελλάδα
- "Φωνή από τη Θάλασσα" του Αριστοτέλη Μεταξά / Ελλάδα (Παγκόσμια Πρεμιέρα)
Η κριτική επιτροπή απαρτίζεται από τον Πρόεδρο, Luong Dinh Dung, σκηνοθέτης από το Βιετνάμ και πρώην σύμβουλος του Tallin Black Nights Festival και τα μέλη: John Petrizzelli, σκηνοθέτης από την Βενεζουέλα και Karlos Alastruey, σκηνοθέτης και παραγωγός από την Ισπανία. Το φεστιβάλ θα παρουσιάσει η Σοφία Αθανασάκη μέλος της ομάδας του "The Greek Film Festival in Berlin".
Πολλές προσωπικότητες από τον χώρο των τεχνών αναμένεται να παρευρεθούν στο KIFF 2024. Μεταξύ άλλων ο Loris Curci, παραγωγός από την Ιταλία ο οποίος συνεργάζεται με αμερικανούς αστέρες του κινηματογράφου, ο ανερχόμενος σκηνοθέτης από την Πορτογαλία Antonio Moura με έδρα το Λος Άντζελες, η Πορτογαλίδα παραγωγός Madalena Mantas, ο σκηνοθέτης από το Κιργιστάν Begaly Nargozu, η παραγωγός από το Κιργιστάν Afizakan Myrzapaiazova, ο άγγλος ποιητής και ηθοποιός Daniel Plackett. Οι Έλληνες καλεσμένοι του KIFF είναι ο κινηματογραφικός παραγωγός Μπάμπης Μπίζας, γνωστός ως ο πιο πολυταξιδεμένος άνθρωπος στον κόσμο σύμφωνα με το βιβλίο Γκίνες, ο πρόσφατα βραβευμένος στην Αυστραλία Διευθυντής Φωτογραφίας Κώστας Ματίκας, ο γνωστός ηθοποιός και σκηνοθέτης Χάρης Ρώμας, η τραγουδοποιός Άρτεμις Ματαφιά, το μοντέλο Έρικα Τερζή, η Διευθύντρια του "Φεστιβάλ από τη Θάλασσα" Φιλιώ Λούβαρη, κ.ά.
Το φεστιβάλ πραγματοποιείται με την υποστήριξη των ακολούθων φορέων και χορηγών:
- Διοργάνωση: Glory Films
- Υπό την Αιγίδα και την ευγενική υποστήριξη του ΕΟΤ
- Υπό την Αιγίδα του Δήμου Κιμώλου
- Υπό την Αιγίδα και την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού
- Με την οικονομική ενίσχυση του ΕΚΟΜΕ
- Με την Υποστήριξη του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
- Με την Υποστήριξη και την Ευγενική Χορηγία της ΕΡΤ
- Χρυσός Χορηγός είναι τα Aria Hotels
- Χορηγοί είναι οι SeaJets, Monachofolitses & Kimolos Houses