![Ο Λόρενς της Αραβίας](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x396/0,12,608,353/crop/both/a8/a8d392f0aca74aa18ad3d386089c11a2.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μια έξυπνη και αποδεδειγμένα στην πράξη πετυχημένη ιδέα, εφαρμόζεται για τρίτη διαδοχική χρονιά στο θερινό κινηματογράφο Ριβιέρα.
Ο λόγος για το αφιέρωμα "Μεγάλες Ταινίες, Μεγάλες Δευτέρες" (24/6-30/9), στο πλαίσιο του οποίου κάθε τελευταία Δευτέρα του καλοκαιριού προβάλλονται κλασικά αριστουργήματα μεγάλης διάρκειας σε ψηφιακά αποκατεστημένες κόπιες. Οι τέσσερις ταινίες, λοιπόν, του φετινού προγράμματος είναι οι παρακάτω. Ο επικών διαστάσεων και βραβευμένος με επτά Όσκαρ "Λόρενς της Αραβίας" (Ντέιβιντ Λιν, 1962) στις 24/6, το σπουδαίο γουέστερν "Κάποτε στη Δύση" (Σέρτζιο Λεόνε, 1968) στις 29/7, το αξεπέραστο "Ο Ρόκο και τα Αδέρφια του" (Λουκίνο Βισκόντι, 1960) στις 26/8 και ο εκθαμβωτικός "Γατόπαρδος" (Λουκίνο Βισκόντι, 1963) στις 30/9.
Μη χάσετε αυτήν τη σπάνια ευκαιρία να παρακολουθήσετε ανεκτίμητα φιλμ όπως τους αξίζει.