![Hello Dankness 1](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x328/11,0,595,328/crop/both/12/128b58032aa6414b8223a08307d48ff3.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ένα event από αυτά που θα θέλαμε να βλέπαμε συχνότερα στην πόλη πρόκειται να υλοποιηθεί τη Δευτέρα 10/6 (20.30) στο θερινό κινηματογράφο Στέλλα υπό την επιμέλεια του γνωστού Αθηναίου DJ Kormoranos.
Ο λόγος για την προβολή μιας από τις πιο ιδιοσυγκρασιακές και συζητημένες στα φεστιβάλ ταινίες της τελευταίας διετίας, του "Hello Dankness" που σκηνοθετεί το δίδυμο των Soda Jerk. Όπως αναφέρεται στο σχετικό δελτίο τύπου, το φιλμ συνιστά "ένα πολιτικό παραμύθι που παρακολουθεί το ψυχοτροπικό θέαμα που χάρισε στην ανθρωπότητα η Αμερικάνικη πολιτική σκηνή την περίοδο από το 2016 μέχρι και το 2021 και όλη την μυθιστορηματική παραφιλολογία που καλλιεργήθηκε γύρω από αυτό. Σαν κάποιου είδους προαστιακό stoner μιούζικαλ, η ταινία παρακολουθεί μια τυπική γειτονιά της περιόδου και την σταδιακή αποσύνθεση του φαινομενικά συνεκτικού κοινωνικού ιστού της σε κάποιου είδους πανδημία συνωμοσίας και σύγκρουσης. Αυτό που βλέπουμε είναι μια ανατρεπτική αναδιατύπωση της ιστορίας, όπου συσκευασμένα λουκάνικα διαφωνούν για τα φλέγοντα πολιτισμικά επίδικα της εποχής, κάδοι σκουπιδιών διακηρύττουν QAnon θεωρίες, ζόμπι ηγούνται της επανάστασης και πραγματικά γεγονότα μπλέκονται ως μουσικά ιντερλούδια με κλασικά Broadway μιούζικαλ".
![Hello Dankness 2](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/81/816ca948650a4f0b8eb0dc94ccff6afc.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Το "Hello Dankness" ξεχώρισε κατά την παγκόσμια πρεμιέρα του στο 73ο Φεστιβάλ Βερολίνου (2023) μεταξύ άλλων λόγω της ιδιαίτερης μεθοδολογίας των Soda Jerk, η οποία αποτελείται εξ΄ολοκλήρου από δείγματα (samples) οπτικοακουστικών media ποικίλης προέλευσης. Όπως διαβάζουμε, επίσης, στο δελτίο τύπου η τεχνική τους βασίζεται στην "εκτεταμένη χρήση ψηφιακού animation και VFX και την πολυεπίπεδη επεξεργασία του αυθεντικού υλικού, με αποτέλεσμα το έργο αυτό να έχει ανασυντεθεί μέσα από περισσότερες από χίλιες - κινηματογραφικές, τηλεοπτικές, μουσικοακουστικές - πηγές".
![Soda Jerk](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/45/45e34993990f40c78036bf28f480766b.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Οι Soda Jerk θα δώσουν το "παρών" στην Αθήνα, έτσι το κοινό θα έχει την ευκαιρία να απευθύνει τις ερωτήσεις του στο σκηνοθετικό δίδυμο μετά το πέρας της προβολής. Ακολουθεί το βιογραφικό των Soda Jerk: " Καλλιτεχνικό δίδυμο από την Αυστραλία, με εξειδίκευση στις sample-based ταινίες και εμφανώς παιγνιώδη ντοκιμαντερίστικη προσέγγιση σε αμφιλεγόμενα θέματα, οι Soda Jerk δείχνουν ειδικό ενδιαφέρον στην πολιτική της εικόνας: πώς αυτή διαδίδεται, ποιος επωφελείται από αυτήν και με ποιον τρόπο μπορεί αυτή να επαναπροσδιοριστεί. Με βάση τη Νέα Υόρκη για περισσότερο από μία δεκαετία και εγκατεστημένο στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή, το ντουέτο δραστηριοποιείται εδώ και χρόνια εξίσου στο χώρο του πειραματικού σινεμά αλλά και των εικαστικών τεχνών, έχοντας - μεταξύ άλλων - στο ενεργητικό του συνεργασίες με την cyberfeminist κολλεκτίβα VNS Matrix ή το συγκρότημα ηλεκτρονικής μουσικής The Avalanches, αλλά και πολλές συμμετοχές σε μουσεία και εκθέσεις σε όλον τον κόσμο. Η επίσημη φιλμογραφία τους ξεκινάει το 2005 με το 'The Phoenix Portal' ενώ η προτελευταία μεγάλου μήκους ταινία τους, το 'Terror Nullius' του 2018, χαρακτηρίστηκε από τον Guardian ως 'μία από τις καλύτερες ταινίες από την Αυστραλία για την τελευταία δεκαετία'".
Πληροφορίες:
"Hello Dankness" των Soda Jerk (με ελληνικούς υπότιτλους), τη Δευτέρα 10/6 (20.30)
Θερινό σινεμά Στέλλα (Τενέδου 34, Κυψέλη)
Είσ.: € 7. Προπώληση εδώ.