![naqoyqatsi](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/e9/e9a94f7db92c40429f85631d6e63e0fd.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το εξαρχειώτικο θερινό σινεμά Ριβιέρα φιλοξενεί την Πέμπτη (28/9) ένα σπάνιο κινηματογραφικό double bill.
Με αφορμή την προβολή του αριστουργηματικού ντοκιμαντέρ "Κογιανισκάτσι: Το Ταξίδι των Εικόνων" (1985) στο Ηρώδειο (30/9) συνοδεία του Philip Glass Ensemble, ο κινηματογράφος προβάλλει τα δύο επόμενα κεφάλαια της τριλογίας "Κάτσι". Πρόκειται για τα "Παουακάτσι: Η Ζωή σε Μεταμόρφωση" (1988) και "Naqoyqatsi" (2002), στα οποία όπως και στο "Κογιανισκάτσι" τη σκηνοθεσία κρατά ο Γκόντφρεϊ Ρέτζιο και τα εθιστικά σάουντρακς υπογράφει ο Φίλιπ Γκλας. Μάλιστα, στο event θα δώσει το "παρών" ο Μάικλ Ρίσμαν, σταθερός συνεργάτης του Γκλας και μουσικός διευθυντής του Philip Glass Ensemble.
![powaqqatsi](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/8e/8e9b7a660c64400db2932980823bb957.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Τα τρία ντοκιμαντέρ, χρησιμοποιώντας συνειρμούς και ένα μοντάζ ποιητικών εικόνων, επιχειρούν να εμβαθύνουν διαισθητικά σε μερικές από τις μεγαλύτερες προκλήσεις της ανθρωπότητας – από τη φτωχοποίηση και την αποξένωση, μέχρι τη βίαια και την παγκοσμιοποίηση. "Κογιανισκάτσι", εξάλλου, σημαίνει "ζωή σε αναστάτωση", αίσθημα που διατρέχει όλη την μοναδική στο ύφος της τριλογία.
Το event συνδιοργανώνεται από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς En Lefko 87.7 - Μελωδία 99.2 και το κινηματογραφικό σάιτ freecinema.gr.
Πληροφορίες:
Ριβιέρα, Βαλτετσίου 46, Εξάρχεια, 2103844827. Είσ.: € 5, € 8 (δύο ταινίες).
Πέμπτη 28
20.30 Παουακάτσι: Η Ζωή σε Μεταμόρφωση (Γκόντφρεϊ Ρέτζιο, 1988)
22.30 Naqoyqatsi (Γκόντφρεϊ Ρέτζιο, 2002)