![Micro μ Festival 2023: Οι 15 ταινίες του διαγωνιστικού τμήματος](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu308x231/0,29,308,202/pad/both/07/076b26250a3a42a0ab6b600f6e6bffcf.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Για δέκατη τρίτη χρονιά το Micro μ ανακοίνωσε τις δεκαπέντε ταινίες που θα προβληθούν στο διαγωνιστικό του μέρος. Το καθιερωμένο πλέον κινηματογραφικό ραντεβού των φίλων της ταινίας μικρού μήκους από άκρη σε άκρη της Ελλάδας, με την ξεχωριστή συνταγή της ταυτόχρονης προβολής σε πολλές πόλεις, για ακόμη μία χρονιά θα φέρει τον νέο ελληνικό κινηματογράφο και τους δημιουργούς του σε έναν ανοιχτό διάλογο με το κοινό των πόλεων που φέτος θα αποτελέσουν το δίκτυο του. Κάθε χρόνο είναι η ανακοίνωση των 15 ταινιών του διαγωνιστικού τμήματος του Micro μ σηματοδοτεί και την αντίστροφη μέτρηση για να στηθούν οι κάλπες που το κοινό του φεστιβάλ θα γεμίσει με τα ψηφοδέλτια του για να επιβραβεύσει με αυτόν τον τρόπο τους δημιουργούς που θα συγκεντρώσουν τις περισσότερες ψήφους. Για τον λόγο αυτό τα μέλη της προκριματικής επιτροπής Γεωργία Σωτήρχου, Γιάννης Ζαφείρης, Δημήτρης Μαμιός, Μιχάλης Δημητρίου και Σίμος Κυπαρισσόπουλος κλήθηκαν να επιλέξουν τις 15 μόνο ταινίες ανάμεσα από 250 και πλέον υποβολές συμμετοχής. Το γεγονός αυτό από μόνο του καθιστά την επιλογή μιας ταινίας μια πρώτη νίκη για τους δημιουργούς της .
![Micro μ Festival 2023](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/d6/d6bc74b65c42498abdfc8aae70547fe0.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Οι ταινίες που θα προβληθούν στις αίθουσες των πόλεων αλλά και στην διαδικτυακή "ψηφιακή" αίθουσα του IMμF 2022, είναι για φέτος οι εξής:
- "A Piece of Liberty" της Αντιγόνης Καπάκα
- "Can you Water a Garden with Tears?" του Θεόδωρου Σελέκου
- "Nothing Holier Than A Dolphin" της Ισαβέλλας Μαργάρα
- "Short Draft" του Σπυρίδων Παπασπύρου
- "Toni" του Roman Filiev
- "Wings" του Φοίβου Ήμελλου
- "Άλλη μια μέρα" του Παναγιώτη Πανάγη
- "Γιάμα" του Ανδρέα Βακαλιού
- "Θερμοκήπιο" του Γιώργου Γεωργακόπουλου
- "Κοίτα τα Aστρα" του Άρη Κουβαρά
- "Λευκά Χριστούγεννα 1948" του Αντώνη Βαλληνδρά
- "Μέχρι να με Δεις" της Ελεάννας Σαντοριναίου
- "Πέτρα, Ψαλίδι, Χαρτί" της Χριστίνας Πεντερίδου
- "Ροζ Βουνό" του Thomas Kunstler
- "Σαράντα τρεις σελίδες" του Αλέξη Πανίτσα
Το ακριβές πρόγραμμα και οι επιπλέον δράσεις του International Micro μ Festival 2023, τα βραβεία καθώς και οι πόλεις του δικτύου του ΙΜΜF2023 θα ανακοινωθούν σύντομα. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε το επίσημο site του φεστιβάλ.