![Νύχτες Πρεμιέρας αφίσα 2023 οριζόντια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x260/181,39,424,175/crop/both/ce/cebf823ae1da4e3aaf1b9a1c9c2183c5.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στην πολυετή συνεργασία του με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας - "Νύχτες Πρεμιέρας" (27/9-8/10), ο σχεδιαστής Βασίλης Μέξης ευθύνεται για μερικές από τις ομορφότερες αφίσες που έχουν κοσμίσει κινηματογραφικές διοργανώσεις στην Ελλάδα. Φέτος, για την 29η βερσιόν του θεσμού, εμπνέεται μία από τις καλύτερες του, βασισμένος στη δοκιμασία με κηλίδες μελάνης Ρόρσαχ.
Όπως αναφέρει ο ίδιος σχετικά:
"Το φετινό εικαστικό είναι επηρεασμένο από την προβολική δοκιμασία με κηλίδες μελάνης Ρόρσαχ. Κατά τη διάρκεια της δοκιμασίας αυτής, ο συμμετέχων καλείται να ερμηνεύσει τα ασαφή και διφορούμενα σχήματα που αντικρίζει στις καρτέλες του τεστ. Σε κάθε περίπτωση, η πρώτη ερώτηση στην οποία υποβάλλεται και αυτό που καλείται να απαντήσει ουσιαστικά είναι 'τι βλέπει'.
Στην καθημερινότητα, έχουμε συνηθίσει να συσχετίζουμε τη λέξη 'προβολή' με την κινηματογραφική εμπειρία. Ο όρος 'προβολή', ωστόσο, ανήκει πρωτίστως στην ψυχανάλυση και αναφέρεται στη διαδικασία κατά την οποία το υποκείμενο αποδίδει ή εκτοπίζει στον κόσμο που το περιβάλλει - σε πρόσωπα ή αντικείμενα - χαρακτηριστικά, συναισθήματα και επιθυμίες που παραγνωρίζει ή αρνείται στον ίδιο του τον εαυτό.
Τι είναι λοιπόν το σινεμά αν όχι μια τέτοια προβολή του εαυτού, μια ομαδική κατά κάποιον τρόπο συνεδρία κατά τη διάρκεια της οποίας αντικρίζουμε στην οθόνη αυτό που πιστεύουμε, νιώθουμε ή φαντασιωνόμαστε ατομικά; Η προβολή αυτή μπορεί να περιορίζεται μόνο στη δική μας αντίληψη, χωρίς να ταυτίζεται με εκείνη των γύρω μας, και να καλύπτει ένα φάσμα τόσο ευρύ και ποικίλο όσο και η ανθρώπινη κατάσταση. Είναι μοναδική και εντελώς προσωπική, μια ανάδυση μύχιων ιδιοτήτων και συναισθημάτων απευθείας από το υποσυνείδητό μας.
Τι βλέπουμε, λοιπόν, σε αυτή την εικόνα; Κάτι αισιόδοξο ή κάτι δυσοίωνο; Ένα λουλούδι, έναν οφθαλμό; Μια συμβολική και φαντασιακή έκρηξη χρωμάτων συνυφασμένη με τη θαυμαστή λειτουργία της όρασης; Ένα σχήμα ρευστό και διαρκώς μεταβαλλόμενο αλλά με συγκεκριμένη φιλοσοφία και σύλληψη;
Τι βλέπουμε όταν κοιτάμε αυτή την εικόνα; Τι βλέπουμε όταν παρακολουθούμε μια ταινία; Μήπως τελικά βλέπουμε εμάς τους ίδιους; Οι απαντήσεις δικές σας...".
Διαβάστε όλα τα νεότερα για τις 29ες "Νύχτες Πρεμιέρας" εδώ.
Η αφίσα των 29ων "Νυχτών Πρεμιέρας":
![Νύχτες Πρεμιέρας αφίσα 2023](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/fd/fdf3cdb0097f47ef99d8625d420ea1bd.jpg?v=1&maxwidth=650&)