![Donnie Darko](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x401/0,39,608,380/crop/both/78/78dd08def1f84378ab803bc47c4566e5.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στο θερινό σινεμά Ριβιέρα των Εξαρχείων, το Σάββατο 26/8 μας περιμένει μια βραδιά σκέτη κινηματογραφική απόλαυση. Και αυτό γιατί, σε μια σπάνια διπλή προβολή, πρόκειται να παρουσιαστούν δύο ταινίες που αγαπήθηκαν όσο λίγες από το κοινό.
Η αρχή γίνεται με την αξεπέραστη "Επιστροφή στο Μέλλον" (Ρόμπερτ Ζεμέκις, 1985) τη sci-fi περιπέτεια που έσπασε τα ταμεία, συστήνοντάς μας στο δίδυμο του αεικίνητου έφηβου Μάρτι ΜακΦλάι (Μάικλ Φοξ) και του τρελο-επιστήμονα Ντοκ Μπράουν (Κρίστοφερ Λόιντ), οι οποίοι ταξιδεύουν κατά λάθος στη δεκαετία του '50 "οδηγώντας" ένα DeLorean.
Αμέσως μετά, τη σκυτάλη παίρνει η ταινία - τοτέμ κάθε μελαγχολικού νέου, το υποτιμημένο στην εποχή του "Donnie Darko" (Ρίτσαρντ Κέλι, 2001). Το φιλμ που ανέδειξε για τα καλά το ταλέντο του πρωταγωνιστή Τζέικ Τζίλενχαλ, περιστρέφεται γύρω από έναν έφηβο ο οποίος βασανίζεται από οράματα τα οποία τον ωθούν να διαπράξει ειδεχθή εγκλήματα.
![Back to Darko poster](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/8e/8efd38cb540c48429496bef5e6f7ed40.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Πληροφορίες:
Ριβιέρα, Βαλτετσίου 46, Εξάρχεια, 2103844827. Είσ.: € 6, € 10 (δύο προβολές, η προσφορά ισχύει μόνο για αγορά στο ταμείο του σινεμά).
Σάββατο 26
20.40 Επιστροφή στο Μέλλον (Ρόμπερτ Ζεμέκις, 1985)
23.00 Ντόνι Ντάρκο (Ρίτσαρντ Κέλι, 2001)