![Midnight Skin](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/22/22619a2ecfe84bc6a0d8acff39c17d84.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Πίσω από την κάμερα από το 2015, ο Μανώλης Μαυρής είχε κερδίσει τον Χρυσό Διόνυσο στο φεστιβάλ Δράμας με τη δυστοπική μικρού μήκους "Brutalia, Εργάσιμες Μέρες", η οποία είχε κάνει παγκόσμια πρεμιέρα στην "Εβδομάδα Κριτικής" του φεστιβάλ Καννών το 2021. Τρία χρόνια μετά, ο νεαρός Έλληνας σκηνοθέτης επιστρέφει στο ίδιο τμήμα, αυτή τη φορά εκτός συναγωνισμού, με το 40λεπτο "Midnight Skin".
Το στοιχείο της φαντασίας κυριαρχεί κι εδώ, μιας και κα΄θε βράδυ η Φανή, μια νεαρή νοσοκόμα σε ένα μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο, βυθίζεται στον ίδιο εμμονικό εφιάλτη όπου γίνεται μάρτυρας της δικής της μεταμόρφωσης σε ένα δέντρο. Σταδιακά, η αγχωτική και μοναχική της καθημερινότητα θα αρχίζει να κλονίζεται, καθώς το όνειρο αρχίζει να εισβάλλει στην πραγματικότητα. Πρωταγωνιστούν οι Ρομάνα Λόμπατς, Κατερίνα Ζησούδη, Αλέξανδρος Λογοθέτης, Δημήτρης Κίτσος και Γρηγόρης Μπάλας.