![mania_large](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/0d/0dd9da2e21924cdc92b7e3ea0445f8ce.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μετά τις επιτυχημένες προβολές στη Στέγη Γραμμάτων Προβολών, μέρος του αφιερώματος "Ζέτα, Φλωρέττα, Νίκη" φιλοξενείται στο YouTube κανάλι του Ιδρύματος Ωνάση.
Θυμίζουμε πως το αφιέρωμα (23-27/2) έγινε σε συνεργασία με την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου και στο πλαίσιό του παρουσιάστηκαν 14 ελληνικές ταινίες οι οποίες "συνδιαλέγονται με τις θεματικές του φύλου και αποτυπώνουν εκδοχές της βίας που στηλιτεύτηκαν και εκτέθηκαν στο άπλετο φως από το κίνημα #MeToo, ταινίες που συναντούν μορφές πατριαρχίας αλλά και μητριαρχίας, αλλόκοτες, επώδυνες, άγριες και, σε κάποιες περιπτώσεις, αστείες, ταινίες που όχι μόνο ρωτούν για το Cancel Culture, αλλά και φωτίζουν το ζήτημα του 50/50, δηλαδή της υποεκπροσώπησης των γυναικών στον κινηματογράφο".
Από αυτές, σύντομα θα είναι δωρεάν διαθέσιμες τέσσερις για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (4-6/3). Συγκεκριμένα πρόκειται για τις ταινίες: "Το Προξενιό της Άννας" (Παντελής Βούλγαρης, 1972), "Ιωάννης ο Βίαιος" (Τώνια Μαρκετάκη, 1973), "Μανία" (Γιώργος Πανουσόπουλος, 1985), "Οι Τεμπέληδες της Εύφορης Κοιλάδας" (Νίκος Παναγιωτόπουλος, 1978).
Δείτε το πρόγραμμα προβολών
"To Προξενιό της Άννας" (1972) του Παντελή Βούλγαρη
4 Μαρτίου στις 19:00
"Ιωάννης ο Βίαιος" (1973) της Τώνιας Μαρκετάκη
4 Μαρτίου στις 20:30
"Μανία" (1985) του Γιώργου Πανουσόπουλου
4 Μαρτίου στις 23:30 / Κατάλληλη για άνω των 18
"Οι Τεμπέληδες της Εύφορης Κοιλάδας" (1978) του Νίκου Παναγιωτόπουλου
5 Μαρτίου στη 01:00 (Μεταμεσονύχτια πρεμιέρα) / Κατάλληλη για άνω των 18